Programowanie komputerów nie jest wcale magiczną czynnością zarezerwowaną tylko dla wybranych. Co więcej, nie trzeba ponosić finansowych nakładów czy wyjeżdżać na szkolenia do dużych miast, aby nauczyć się programować. Wystarczy dowolny komputer z przeglądarką i odrobina samozaparcia.

Zdradzę Ci pewien sekret, który stoi za sukcesem większości projektów w tym również postanowienia o poznaniu zasad programowania. Sekret ten, to określenie celu i pełne mu oddanie się, a następnie wytrwałość pomimo porażek, które są nieodłącznym elementem procesu odkrywania i których na pewno doświadczysz. Czego więc chcesz się nauczyć? Jesteś pewien lub pewna? No to do dzieła!

Od pewnego czasu w internecie dostępnych jest kilka interaktywnych platform do nauki programowania, które nie wymagają żadnych specjalnych umiejętności startowych czy specjalnej konfiguracji sprzętu lub oprogramowania. Po prostu uruchamiasz w miarę nowoczesną przeglądarkę internetową i przechodzisz kolejne lekcje. W ten sposób możesz uczyć się takich języków jak HTML/CSS, PHP, JavaScript, Ajax, J2EE. Python, Ruby, Java, C++, C#, SQL, a także programowania dla Androida, iOS czy gier. Nie piszę tutaj o kursach, które opierają się o słowo pisane, ale o nauce na przykładach, za pomocą samodzielnie tworzonego kodu programów. To nie tylko nauka, ale również świetna zabawa!

CODE ACADEMY

http://www.codecademy.com

Akademia Kodu to prawdopodobnie najpopularniejsza platforma do nauki programowania w językach HTML/CSS, JavaScript, PHP, Python i Ruby. Po wejściu na stronę zobaczyć można interaktywne okno, gdzie wykonuje się prezentowane polecenia, które w miarę nauki stają się coraz większym wyzwaniem. Każde zadanie do wykonania w poszczególnych lekcjach, jest ilustrowane wyjaśnieniem pojęć, które mogą być przydatne do rozwiązania problemu.

Największą zaletą Akademii Kodu jest opracowany przez twórców bardzo prosty mechanizm prezentacji lekcji, a także opatrzenie każdego zadania odpowiednim komentarzem. Wszystko czego potrzeba zatem do poznania nowych umiejętności, to skupienie i poświęcenie części swojego czasu.

Skasowane dane to nie zawsze tragedia - ściągnij program i odzyskaj dane

Programmr

http://www.programmr.com/

Serwis Programmr w swoim głównym motto zachęca do zostania guru programowania. Faktycznie z możliwością nauki kilkunastu różnych języków, przebija inne platformy w tym zakresie. Można tutaj poznawać takie języki jak Java, JS, C++, C#, Python, Ruby, Ajax, PHP, JQuery, SQL, HTML, CSS, J2EE, a nawet programować pod konkretne platformy jak Android czy iOS. Programmr nie tylko uczy programowania, ale również zawiera bardzo dużą liczbę przykładów, zadań do wykonania, a także pozwala na tworzenie i dzielenie się swoimi projektami.

W Programmr można również zdobywać certyfikaty, które potwierdzają posiadane umiejętności. Aktualnie można tam zdobywać certyfikaty Java, C# i C++.

Code Combat

http://www.codecombat.com/

Czegoś takiego jeszcze nie było! Ta aplikacja pokazuje, że nauka programowania faktycznie może być dobrą zabawą. Jak to działa? Otóż w serwisie uczymy się programować w JavaScript po prostu grając w grę! Co więcej, to jest gra wieloosobowa. Jeśli masz dzieciaki i chciałbyś je zachęcić do zdobywania umiejętności programistycznych, to CodeCombat jest dobrym miejscem na start. Co więcej, gra jest w większości spolonizowana!

Opisane powyżej przykładowe miejsca, gdzie można zdobyć nowe umiejętności programowania, są całkowicie darmowe, ale nie są przez to w jakiś sposób ubogie. Jeśli chcesz nauczyć się czegoś nowego, to teraz zupełnie bez ryzyka finansowego możesz sprawdzić, czy programowanie jest takie trudne, jak się wydaje. Zapewniam, że szybko zmienisz zdanie, jeśli uważałeś, że się do tego nie nadajesz. Dwa pierwsze serwisy są dostępne tylko w języku angielskim, ale nie sądzę, aby to była jakaś specjalna bariera. Programowanie posługuje się uniwersalnym językiem i nawet bez znajomości angielskiego, powinniście wkrótce osiągnąć pierwsze rezultaty. Nie zapomnijcie podzielić się z nami efektami Waszej nauki! A może znacie inne platformy do nauki programowania, które chcecie polecić? Zapraszam do komentowania!

Skasowane dane to nie zawsze tragedia - ściągnij program i odzyskaj dane