Prowadząc własną stronę czy blog albo tworząc strony na zamówienie, niejednokrotnie stajemy przed dylematem, skąd wziąć ciekawą ilustrację do artykułu czy tworzonego serwisu. Wiele osób sięga do wyszukiwarki Google i po prostu szuka zdjęcia, które będzie odpowiadać potrzebom, zapominając jednocześnie, że takie zdjęcia mogą nie być dostępne do użytku na własnych stronach nawet w celach prywatnych, a co dopiero np. na stronie firmowej czy w komercyjnym projekcie. Skąd zatem brać fajne zdjęcia bez obaw o prawa autorskie?

Aby bez obaw korzystać ze zdjęć autorstwa innych osób podczas tworzenia własnych stron internetowych, należy zadbać o sprawdzenie ich pochodzenia i praw, jakich udziela na ich wykorzystanie autor lub serwis WWW, który je oferuje. W sieci znajduje się sporo serwisów oferujących płatne licencje na zdjęcia. Są to serwisy niejednokrotnie oferujące najwyższą jakość zdjęć i obrazy znanych fotografów, które można w ramach oferowanych przez serwis licencji wykorzystywać do różnych celów. Przykładem takich serwisów może być np. Fotolia albo DepositPhotos.

Bezpłatne zdjęcia

Oprócz serwisów płatnych, w sieci znaleźć można sporo miejsc, w których oferowane są zdjęcia do bezpłatnego wykorzystania. Zdjęcia takie są dostępne na licencji Creative Commons lub Public Domain. Często wśród nich znaleźć można również fotografie oferowane do bezpłatnego wykorzystania w celach komercyjnych. Oto kilka przykładowych stron, gdzie można się udać w poszukiwaniu zdjęć do własnych projektów internetowych czy blogów:

Stock.XCHNG – http://www.sxc.hu/
Aktualnie serwis udostępnia 401125 zdjęć (informacja na dziś z ramki na stronie), które można wyszukiwać za pomocą formularza i słów kluczowych oraz ściągać w różnych rozmiarach (jakości) i wykorzystywać w zależności od zasad ustalonych przez autora zdjęcia i opublikowanych w ramce pod zdjęciem. Najczęściej zdjęcia objęte są licencją „Standard restrictions” (kliknij w link, aby sprawdzić do czego można wykorzystywać zdjęcia, a do czego nie). Autorzy czasami przy swoich zdjęciach dołączają informację, że autora należy poinformować o wykorzystaniu zdjęcia lub umieścić jego nazwisko przy zdjęciu jako autora.
Zobacz przykładowe zdjęcia dla hasła „Sun”.

Psiurek

Wikipedia Commons – http://commons.wikimedia.org/
Według informacji na dzień 13. lipca 2013 w bazie danych tego serwisu znajduje się 17 666 454 plików, które można wykorzystywać bezpłatnie. W przeciwieństwie do tradycyjnych repozytoriów mediów, Wikimedia Commons jest darmowe. Każdy może kopiować, wykorzystywać i modyfikować wszelkie umieszczone tu pliki, pod warunkiem podania źródła i autora oraz pod warunkiem zachowania tej samej wolnej licencji dla dzieł pochodnych. Warunki licencji i wykorzystania plików dla każdego z plików można znaleźć na jego stronie opisowej. Sama baza danych Wikimedia Commons oraz teksty w niej zawarte są objęte licencją Creative Commons.
Zobacz przykładowe zdjęcia dla hasła „Sun”.

Skasowane dane to nie zawsze tragedia - ściągnij program i odzyskaj dane

Foter – http://foter.com/
Foter umożliwia wyszukiwanie i korzystanie ze zdjęć na blogach, forach, stronach WWW i w innych mediach oferując ponad 190 milionów bezpłatnych zdjęć na licencji Creative Commons. Serwis oferuje wtyczkę do WordPress, która ułatwia korzystanie ze zdjęć oraz możliwość pobrania kodu do wyświetlenia zdjęcia. Większość zdjęć pochodzi z serwisu Flickr, o którym piszemy poniżej.
Zobacz przykładowe zdjęcia dla hasła „Sun”.

Flickr – http://www.flickr.com/
Flickr to platforma, gdzie każdy użytkownik sieci może publikować swoje zdjęcia. Niektórzy z fotografów oznaczają swoje zdjęcia, jako dostępne z licencją Creative Commons, a Flickr umożliwia łatwe ich przeglądanie za pośrednictwem linku podanego powyżej. W sumie kilkaset tysięcy różnych zdjęć.
Zobacz przykładowe zdjęcia dla hasła „Sun”.

Stockvalut – http://www.stockvault.net/
Niewiele, bo tylko ok 40 tyś zdjęć, ale wśród nich znaleźć można liczne perełki. Serwis oferuje zdjęcia na dwóch różnych licencjach: standardowej i rozszerzonej. Oto porównanie tych licencji i praw, z których można w nich korzystać.
Zobacz przykładowe zdjęcia dla hasła „Sun”.

UNSPLASH – http://unsplash.com/
Zdjęcia na licencji CC0 czyli „do whatever you want”, dzięki czemu zdjęć można używać do dowolnych celów bez konieczności opłat licencyjnych czy informowania o autorstwie. W dodatku zdjęcia są bardzo ładne, a każdego dnia pojawia się 10 nowych zdjęć. Można zapisać się na mailowe powiadamianie o nowych zdjęciach.
Przykładowe zdjęcie

Pixabay – http://pixabay.com/
Pixabay to baza wysokiej jakości zdjęć udostępnionych w domenie publicznej (Public Domain). Każde zdjęcie z tej strony można używać w celach prywatnych i komercyjnych, bez konieczności uiszczania opłaty autorowi.
Zobacz przykładowe zdjęcia dla hasła „Sun”.

Libreshot – http://libreshot.com/
Kolekcja wysokiej jakości zdjęć na licencji CC0 1.0 (Universal Public Domain Dedication) Martina Vorela. Każde zdjęcie z tej strony można używać w celach prywatnych i komercyjnych, bez konieczności uiszczania opłaty autorowi.
Zobacz przykładowe zdjęcia dla hasła „Sun”.

Oczywiście to nie wszystkie miejsca, gdzie można szukać bezpłatnych zdjęć do własnych publikacji, ale zgromadzone pod powyższymi odsyłaczami zasoby powinny wystarczyć do znalezienia właściwej ilustracji dla swojego projektu. Przykładowo wspomniana na początku wyszukiwarka Google może też służyć do poszukiwania bezpłatnych zdjęć, jednakże konieczne jest zaznaczenie odpowiedniej opcji (prawo do użytkowania) w formularzu wyszukiwania zaawansowanego w grafikach Google.

Zachęcamy do każdorazowego sprawdzenia szczegółów uprawnień dla wybranego zdjęcia, gdyż mimo, że może być dostępne do bezpłatnego wykorzystania, konieczne może być spełnienie pewnych warunków, np. oznaczenie nazwiskiem autora lub niewykorzystywanie do celów komercyjnych. Jeśli znasz jakiś ciekawy serwis ze zdjęciami do wykorzystania we własnych projektach, podziel się z innymi tą informacją w komentarzu 🙂

 

Mezzmo - filmy i muzyka z PC na TV i DLNA