Switch to full style
Forum dyskusyjne poświęcone zagadnieniom związanym z językami JavaScript, VBScript i podobnym
Odpowiedz

buforowanie plików

19 stycznia 2005, o 10:01

kTOŚ MI POWIEDZIAŁ O JAKIMŚ BUFOROWANIU PLIKÓW ALE JA KOMPLETNIE NIE WIEM O CO CHODZI... MOŻE MI KTOŚ PODAĆ JAKIS SKRYPT ALBO COŚ TAKIEGO???

21 stycznia 2005, o 14:54

Chodzi np. o skrypt podmieniający obrazki. Gdy najedziesz myszką na obrazek to zmieni się na inny. Problem w tym, że żeby się zmienił musi zostać wczytany, a użytkownik nie będzie trzymał kursora na grafice w oczekiwaniu na załadowanie się obrazu. Dlatego stosuje się skrypt, który odrazu ładuje te początkowo niewidoczene grafiki do pamięci komputera użytkownika, co umożliwia natychmiastąwą podmianę.
Zobacz:
Temat "pre-ładowanie obrazków w menu"
FAQ

23 stycznia 2005, o 15:31

3 maja 2005, o 11:10

buforowanie kodu w plików również przyśpiesza działanie kodu. Mamy jakiś kod, aby zacząć buforowanie zaczynamy od funkcji ob_start(); i umeiszczamy kod do buforu a kończymy nad ob_end_flush(); Kod zostanie najpierw "opracowany" na serwerze pod jakąs zmienną, a pod koniec zostanie wysłany do przeglądarki. Buforwanie rzecz jasna dzieje się w buforze serwera

4 maja 2005, o 11:30

gimbys, kochanie to jest forum o JS a nie PHP :evil:
Proszę o czytanie i pisanie ze zrozumieniem i na temat, a nie pisanie wszystkiego co się wie.

4 maja 2005, o 12:43

4 maja 2005, o 13:10

4 maja 2005, o 13:18

Re: buforowanie plików

6 marca 2015, o 15:17

Aż założyłem konto, żeby wyjaśnić nieścisłości. Wiem, że ostatni wpis był 10 lat temu, ale google cały czas ten temat znajduje, więc pozwolę sobie wyjaśnić, aby inni mogli znaleźć tu rozwiązanie.
Buforowanie w PHP, które opisuje SorXos i gimbys1, ma zupełnie inne zadanie niż buforowanie plików w JavaScript, którego dotyczy pytanie. Skrypty PHP są wykonywane na serwerze i mają za zadanie na podstawie otrzymanych parametrów wygenerować odpowiedni kod HTML i wysłać go do przeglądarki. Tutaj w żadnym wypadku nie zachodzi ładowanie strony po kawałku. Część skryptów PHP jest bardzo często wywoływanych z tymi samymi parametrami, przez co generują one ten sam wynik. Aby odciążyć nieco zasoby serwera i poprawić wydajność strony stosuje się bufor, który zapamiętuje gotowy wynik (kod HTML) dla podanych parametrów. Buforowanie można, np. zastosować do wyświetlania informacji o imieniu i nazwisku zalogowanego użytkownika, aby za każdym razem nie szukać go w bazie danych.
Z kolei buforowanie plików za pomocą JavaScript ma na celu załadowanie na maszynę klienta plików z serwera zanim jeszcze zostaną użyte oraz zapamiętanie wcześniej użytych plików. Ten drugi przypadek większość przeglądarek realizuje już sama. Po załadowaniu strony przeglądarka zapamiętuje w odpowiednim katalogu wszystkie grafiki, które na niej są. Przy ponownym wejściu na tą stronę nie musi ich ponownie zaciągać, przez co strona otwiera się szybciej.
Pierwszy przypadek pozwala na zaciągnięcie np. grafik zanim jeszcze zostaną użyte, przez co lepiej zadziałają migawki (podmiany grafiki po najechaniu na nią). Nie orientuję się za dobrze, czy istnieje jakiś gotowy mechanizm do tego, ale ja zrobiłbym to ręcznie wrzucając grafikę do jakiegoś ukrytego pola, a w akcji tylko podmieniał pola miejscami (jedno ukrywać drugie pokazać). Chociaż zastosowanie bufora do tego typu operacji jest raczej przerostem formy nad treścią, ponieważ można to zrealizować za pomocą CSS używając clip. A obrazki połączyć w jeden i pokazywać odpowiednie jego części.
Odpowiedz