Switch to full style
Forum dyskusyjne poświęcone programowi Pajączek 5 NxG. Wysyłaj tutaj tylko wiadomości dotyczące tego programu.
Odpowiedz

Lista propozycji do Pajączka

6 grudnia 2010, o 15:54

Witam

Jestem po lekturze książki: Pajączek 5 NxG Oficjalny podręcznik. Z samym programem jestem zaznajomiony od wersji 4; nigdy jednak go tak dogłębnie nie poznawałem.

Po przeczytaniu książki poznałem kilka funki które znacząco pomogą mi w pracy. Książka nie była wolna od wad – szczególnie końcówka zawierała całą masę błędów w skrótach klawiszowych.

To by było tyle wstępu ;)


Poniżej przedstawiam listę rzeczy jakie warto by poprawić / dodać do Pajączka / przemyśleć:

1. gesty myszy (jak w przegladarce np. otworz nowa karte, zamknij karte, przejdz do karty obok [konfigurowalne])
2. dlaczego skrót CTRL + ' nie działa w PHP a w CSS działa; warto by go dodać do PHP
3. do angielskich manuali dodać opcję tłumaczenia ich przez Google translator
4. co ma wspólnego miniaturka nawigatora zakładek: „B” z tym narzędziem; może „Z” jak „Zakładka” było by lepszym rozwiązaniem :)
5. kiedy pojawią się synonimy PL
6. CTRL + T => dlaczego nie ma pełnego rozszerzenia dla tabelek (brakuje np. <tbody> itp.)
7. sprawdzanie zgodności CSS dla przestarzałych przeglądarek (typu IE 3, 4, Opera 3-7 itp) – po co teraz komu skoro nawet ranking.pl nie zapisuje już danych ile % osob ich używa? W Google Analytics na moje strony wchodzi 0,05% osob z IE mniejszym niz 6.
8. Dodać sprawdzanie zgodności z nowymi wersjami przeglądarek
9. „Często używane pliki” w Serwisach - dlaczego one nie są w żaden sposób wyróżnione (np. pogubienie lub aby wyświetlały się na początku listy plików)
10. otwarte pliki w zakładkach tez można jakoś wyróżnić na liście plików
11. W Windows 7 wiele okien nie wygląda tak jak na obrazkach w książce (szczególnie zauważalne w statystykach serwisu – wszędzie trzeba przesuwać suwaki by dokładnie obejrzeć tą zakładkę)
12. pliki typu *.ADD itp. zapisywać poza katalogiem z plikami (lepszym miejscem wydaje mi się być folder z ustawieniami programu)
13. więcej kolorowania OD-DO np.: /* pokoloruj */ lub <td>pokoloruj razem ze znacznikami</td> itd. lub zamiast kolorować całość od otwarcia do zamknięcia znacznika to pokolorować chociaż te znaczniki; coś na wzór kolorowania nawiasów)
14. wielopoziomowe kolorowanie nawiasów (kolory np. jak priorytety w zadaniach do wykonania)
15. opcja włącz / wyłącz HTML Help (najlepiej od razu przy instalacji) – dla mnie ta opcja jest zbędna i tylko zajmuje miejsce w Pajączku
16. zmienić domyślny skrót klawiszowy do pipety; w Win 7 jest już zajęty przez system
17. rozszerzyć funkcjonalność serwisu w łączeniu nie tylko z FTP (przypisany serwer) ale także z konkretnym folderem na tym FTP
18. kolorowanie składni dla danego serwisu (mozliwosc wyboru)
19. zwijanie i rozwijanie kodu bezpośrednio w edytorze np. przy if, for, <tr> itp. (jak w niektórych innych edytorach)
20. Skrót CTRL + spacja... <div class='|'> działa a w <div id='|'> już nie działa
21. Przypisanie Bazy danych do serwisu aby otwierało się razem z nim
22. Powiązanie plików z Pajączkiem nie działa pod Win7 (wymaga praw admina, mam je a mimo to nie działa prawidłowo)
23. Zadania do wykonania: mozliwość zmiany kolejnosci kolumn (recznie)

Na koniec chciałbym poprosić o listę skrótów klawiszowych występujących w Pajączku w formie tabelki w pliku z edytora tekstu lub arkusza kalkulacyjnego.

Lista propozycji do Pajączka

6 grudnia 2010, o 17:32

Pięknie dziękuję za listę. Przyda się z pewnością. Ustosunkuję się do niech chwilkę później. Teraz tylko na szybko odnośnie ostatniego akapitu. Listę taką można wygenerować w okienku gdzie definiuje się skróty. Na dole jest przycisk eksportu listy do HTMLa.

8 grudnia 2010, o 12:52

ja mam jeszcze jedną propozycję

- funkcja automatycznego usuwania białych znaków (spacje , tabulatory) z końców wierszy kodu. często zdarza mi się , że takie znaki gdzieś mi pozostają niepotrzebnie powiększając rozmiar plików a nie mam pojęcia czy da się je jakoś usunąć w sposób automatyczny?

8 grudnia 2010, o 14:01

Proszę spróbować narzędzia do kompresji kodu albo formatera.

9 grudnia 2010, o 15:58

12 stycznia 2011, o 19:21

12 stycznia 2011, o 21:12

13 stycznia 2011, o 08:47

mi udało się obejść problem za pomocą wyrażenia regularnego - funkcja znajdź -> zamień w pajączku i użycie wyrażenia

[ \t]+$

ale lepiej gdyby była opcja w konfiguracji , że przy zapisie pliku edytor sam to wykonuje, nie trzeba tracić czasu na niepotrzebne klikanie

przetestowałem też kilka innych edytorów - w niektórych usuwane są tylko końcowe spacje ale zostawiają znaki TAB - lepszym rozwiązaniem jest usuwanie niepotrzebnych końcowych zarówno spacji jak i TAB-ów

14 stycznia 2011, o 10:58

zastanawiałem się też jakie inne zmiany przydały by się w pajączku

1. na pewno zwijanie kodu - najbardziej mi się podoba ta funkcja w edytorze http://www.jetbrains.com/phpstorm/ - zresztą cały ten edytor ma kilka ciekawych funkcji przydatnych dla developerów PHP

2. zmienił bym wygląd zarządzania konfiguracją edytora
- po lewej zamiast ikon dać tylko nazwy kategorii
- zrobić wszystkie kategorie konfiguracji w formie drzewka od razu widoczne

bo teraz aby cos zmienic (np kodowanie dokumentu ) musze klikac:

ustawienia programu -> inne ustawienia - > edytor schematy , kolorowania -> dokumenty -> tu dopiero jest opcja zmiany kodowania. jest to bardzo uciążliwe

nawigowanie (np cofanie się) z tej konfiguracji tez jest mało intuicyjne

3. do denerwujących rzeczy w pajączku należ też czasami znikające okienko "szukaj".
bywa tak ze gdy wybiorę szukaj i kliknę "znajdź" znajduje pierwsze wystąpienie słowa ale samo okno szukania gdzieś chowa się i znowu należy wybrać opcję "szukaj" aby się pojawiło. nie znalazłem zależności kiedy to okienko znika (co chyba jest błędem) a kiedy pozwala dalej szukać w bierzącym dokumencie

14 stycznia 2011, o 11:33

ad 1) Zwijanie w końcu będzie kiedyś :-\

ad 2) Rozbicie na kilka okien wynikało z kwestii wydajnościowych, jedno okno z tymi wszystkimi ustawieniami otwierało się coraz dłużej i dłużej i zżerało coraz więcej pamięci. Rozbicie na kilka pozwoliło trochę to zoptymalizować. Natomiast będzie faktycznie przerabiane.

ad 3) Najlepiej używać F3 np. zaznaczyć słowo w edytorze i F3. Natomiast w samym oknie na dole są opcje, jedna z nich odpowiada za zamykanie okna.

27 kwietnia 2011, o 20:20

17 sierpnia 2011, o 06:40

Witam,
moja sytuacja wygląda następująco: jestem chętny zakupić pajączka w wersji płatnej, ale ściągnąłem wersję standard i... lipa- potrzebuję programu, dzięki któremu przygotuję szybko stronę dla klienta, więc najbardziej by mi pasował system jak najbardziej wizualny (dotychczas pisałem wszystko "z palca", więc zajmowało to parę dni:( ) ale w Pajączku trudno się połapać, a nie chcę inwestować w książkę, jeśli nie wiem, czy program spełnia moje oczekiwania- nie potrafię tego przetestować.
Proponuję, żeby w nowej wersji Pajączka był prosta instrukcja do wersji standard- funkcja pomocy nie pomogła mi w testowaniu programu.
Mam nadzieję, że trafiłem do właściwego działu na tym forum, a podkreślam, że żałuję, że wersji standard nie potrafiłem rozgryźć, bo i cena i opinie i fakt, że produkt nasz polski, pozytywnie mnie nastawiły.
Krótko reasumując, dobry byłby np.tutorial pokazujący jak można szybko zrobić prostą stronę z 3 podstronami, nawet opartą o znaczniki table...
Pozdrawiam

25 lutego 2012, o 13:09

Witam,

Komresor html nie usuwa wszystkich rodzajów komentarzy w kodzie, usuwa albo komentarze typu /*....*/ albo <!--....-->.

Może da się coś tu ulepszyć.

Pozdrawiam

25 lutego 2012, o 14:11

barbq: Tak jak piszesz, frameworki można wykorzystywać przez wymuszone dołączanie albo wykorzystać od dawna istniejące mechanizm. Z frameworkami jest taki problem, że jest ich prawie tyle, co użytkowników. Nie jesteśmy w stanie wprowadzić każdego. Dlatego jest narzędzie, które to umożliwia i to już od pierwszej wersji 5: Menu WYŚWIETL -> OGÓLNE USTAWIENIA -> EDYTOR PLIKU DEFINICYJNEGO PHP. W oknie tym można na drugiej zakładce FUNKCJE definiować kategorie funkcji (np. nazwa frameworka), a następnie dopisać funkcje z parametrami do tej kategorii. Napisz proszę czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie satysfakcjonujące, a może chciałbyś (odpłatnie?) przygotować definicje najpopularniejszych frameworków?

marcwars: Prostą stronę można szybko utworzyć na bazie kreatora strony z szablonu. Właśnie w 3 krokach. Być może z pośpiechu zamknąłeś to okno (uruchamia się automatycznie przy starcie programu) lub poprzez menu PLIK -> NOWY

zeke9: kompresor to narzędzie przeznaczone do dokumentów HTML i nie dotyka ono komentarzy wewnątrz bloków PHP, a w HTML komentarzem poprawnym jest tylko <!-- -->

Re: Lista propozycji do Pajączka

14 marca 2012, o 14:05

Byłem użytkownikiem Pajączka ok 8 lat. Teraz widzę, że Notepad++ mocno góruje nad programem Cream.Software. Mówię Wam nara, 3majcie się, było miło ale się skończyło. Pozdrawiam Rafała i ekipę.
Odpowiedz