Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy cookies i podobnych m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania serwisów do potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je nasi reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji. W przeglądarce można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Więcej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, opuść tę stronę.

Pierwsze literki w tekscie

Forum dyskusyjne poświęcone zagadnieniom jezyka HTML i Flash oraz tworzeniu stron WWW.

Moderator: Grupa pościgowa ;-)

Pierwsze literki w tekscie

Postprzez goldenhand » 19 grudnia 2009, o 17:39

Witam,
Jak zrobić żeby sformatować tylko pierwsze literki w tekście (lub divie, albo pomiędzy wybranymi znacznikami) ?
Czy muszę koniecznie każdą literkę umieszczać w spanie?
Czy można to zrobić hurtem bez użycia skryptów?
goldenhand
Jestem tu już dłuższą chwilę
Jestem tu już dłuższą chwilę
 
Posty: 151
Dołączył(a): 2 sierpnia 2008, o 13:21

Postprzez lucas » 19 grudnia 2009, o 19:26

możesz użyć stylu: text-transform: capitalize

Ale to jedyna "hurtowa" metoda i w dodatku z tego co mi wiadomo niektóre przeglądarki mają z nią problemy

Poza tym pozostaje Ci tylko tak jak pisałeś <span> ewentualnie jak masz tego dużo lub tekst jest generowany dynamicznie możesz pobawić się JS tak żeby za Ciebie dodawał styl pierwszym literom
lucas
Znawca tematu
Znawca tematu
 
Posty: 448
Dołączył(a): 30 września 2002, o 20:22

Postprzez goldenhand » 19 grudnia 2009, o 19:46

A miałbyś w zanadrzu jakiś przykład takiego skryptu (może jakiś link do pomocy)???

Capitalize jest ok ale moje pierwsze literki mają mieć inną czcionkę i może też inny kolor.

Dzięki za pomoc i tak przy okazji:

WSZYSTKIM...
WESOŁYCH ŚWIĄT i UDANYCH URLOPÓW
goldenhand
Jestem tu już dłuższą chwilę
Jestem tu już dłuższą chwilę
 
Posty: 151
Dołączył(a): 2 sierpnia 2008, o 13:21

Postprzez lucas » 19 grudnia 2009, o 23:45

zainteresuj się właściwością innerHTML diva zawierającego treść - tak chyba będzie Ci najprościej.
Niestety linka ani przykładu nie mam żadnego na podorędziu.
lucas
Znawca tematu
Znawca tematu
 
Posty: 448
Dołączył(a): 30 września 2002, o 20:22

Postprzez goldenhand » 21 grudnia 2009, o 22:37

Przyjrzałem się trochę temu i w sumie wychodzi na jedno, ponieważ żeby skrypt zadziałał trzeba zmieniany element (w tym przypadku literki) także umieścić w spanie. Podaje przykład:
http://www.tizag.com/javascriptT/javascript-innerHTML.php

Lepszym rozwiązaniem byłoby coś takiego jak "wyszukiwanie i zamiana" w Pajączku, ale i w tym przypadku Pajączek mógłby wyszukać tylko konkretny znak, a ja bym chciał żeby zmienić wszystkie "Duże literki" znajdujące się albo w konkretnym divie, spanie lub nawet całej stronie.

Dla mnie za ciężki temat, więc go zamykam..........
goldenhand
Jestem tu już dłuższą chwilę
Jestem tu już dłuższą chwilę
 
Posty: 151
Dołączył(a): 2 sierpnia 2008, o 13:21

Postprzez gr_urban » 24 grudnia 2009, o 02:08

h1:first-letter, div:first-letter, div:first-letter{color:#c00;font-weight:bold;}
gr_urban
Jestem tu już dłuższą chwilę
Jestem tu już dłuższą chwilę
 
Posty: 162
Dołączył(a): 1 lutego 2003, o 01:45

Postprzez goldenhand » 24 grudnia 2009, o 10:21

Tak, to też brałem pod uwagę, ale to zadziała tylko na pierwsze literki pierwszego słowa;
Szukam czegoś co zamieni pierwsze literki Wszystkich słów, ale bez umieszczania ich w spanie (to samo dot. skryptów).

Najlepiej byłoby zrobić to przez CSS ale musiałby (css) posiadać "zdolność" rozróżniania dużych i małych literek w tekście.....
goldenhand
Jestem tu już dłuższą chwilę
Jestem tu już dłuższą chwilę
 
Posty: 151
Dołączył(a): 2 sierpnia 2008, o 13:21


Powrót do HTML i tworzenie stron WWW

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

cron