Switch to full style
Jeśli jesteś bardzo początkujący i nie wiesz prawie nic na temat tworzenia stron czy też innej tematyki, a chciałbyś zadać pytanie, prosimy, zrób to na tym forum.
Odpowiedz

Problem ze stworzeniem serwisu - dotyczy kursu html załączon

15 maja 2005, o 08:21

Serdecznie witam i pozdrawiam.
Choć PC mam już kilka ładnych lat to dopiero teraz zebrałem się do stworzenia swojego serisu. Nie znam, a raczej nie znałem html, ale postanowiłem coś spłodzić. Jestem człowiekiem dociekliwym i sam byłem w szoku gdy się zorientowałem jakie to proste. Załapałem go na podstawie kursu html dołączonego do Pajączka... uwaga! z 1997r. Znalazłem go na jakimś krążku starego Entera czy coś takiego. Niestety okazało się że łatwiej mi się pisze strony w notatniku (nie windows, zewnętrznym) niż w Pjączku. Ale pomijając ten fakt natknąłem się na dwa problemy. W ciągu dwu dni stworzyłem całkiem ciekawą szatę graficzną i treściową serwisu. Mam już (gotowe) stronę startową, spis treści i o mnie. Poza tym naszykowanych dwanaście gotowych szkieletów stron tematycznych. Witrynę przewiduję na cztero poziomową. I tu schody. Po pierwsze jakim poleceniem zmusić tło strony

<BODY BACKGROUND="plik.gif">

aby stało w miejscu a nie jeździło razem z zawartością.

Po drugie - jak pozbyć się ramek? Stworzenie i pozycjonowanie oraz cała reszta konfiguracji okazało się pestką. Chcę, zaby trzy strony (dwie na poziomie drugim i jedna na trzecim) mojego serwisu zawierały podział pionowy na dwie ramki. Lewe zawierają spisy i... odnośniki do stron początkowej i spisu ogólnego a do prawych ładowane są stronki tematyczne.
Problem w tm, że po kliknięciu powrotu do str. głównej lub ogólnego spisu są one ładowane do lewej ramki... Co z tym zrobić? Jak spowodować, żeby przeglądarka zlikwidowała te ramki?

Jeszcze jedno pytanie organizacyjne. Czy zapis (wzięty z tego kursu z 97r.)

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 3.2//EN">

jest jeszcze aktualny?

Jeśli to możliwe to proszę o pomoc.

początkujący Mario z Łodzi

Problem ze stworzeniem serwisu - dotyczy kursu html załączon

15 maja 2005, o 09:41

O jejku... html 3.2 - kiedy to było... Trochę ten język stary, radziłbym poczytać o xhtml. Tutaj masz o ramkach http://www.creamsoft.com/pajaczek/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=3404&highlight=ramki, chyba że ci chodziło o wyświtlenie na całej stronie to o ile pamiętam należy użyć target="self".
Co do tła to w <BODY BACKGROUND="plik.gif"> daj bgproperties="fixed"

Dzięki

15 maja 2005, o 09:58

Dziękuję. A do xhtml'a napoewno zajrzę. Przypominam jednak, że xtml'a znam dokładnie trzeci dzień i narazie zabazuję nad nim. Jak już będę miał go obtrzaskanego to pójdę wyżej. A co do przyszłości to w pierwszej kolejności sprawdzę, czy będę w stanie na tyle zainteresować kogokolwiek swoimi wypocinami aby opłacało się kontynuować naukę tych języków... pozdro!

Dzięki

15 maja 2005, o 09:59

Sorka. Błąd. HTML'a znam dopiero trzy dni...

15 maja 2005, o 10:20

Powróciłem jeszcze na moment aby wyjaśnić problem innym, którzy ewentualnie korzystaliby jeszcze z tego "rachitycznego" języka...
Mianowicie, na podstawie porady dotarłem do rozwiżania:

1- aby dokument z odsyłacza został załadowany na pełnym ekranie a nie do ramki w której anajdował się odsyłacz należy dopisać <target="_top"> (bardzo ważny jest ten myślnik przed top) <_self> jest ustawieniem domyślnym i on właśnie powoduje ładowanie do tej ramki...

Jedno pytanie...
Kiedy zablokowałem tło dokumentu uzyskałem skokowe przewijanie zawartości. Czy nie można tego jakoś "upłynnić"...? Zależy mi na stojącym tle.

15 maja 2005, o 11:01

Hmmm... Według mnie Popełniasz bład siedząc w html 3.2...
Porzuć ten staroć, a zainteresuj się najnowszymi rozwiązaniami, a przekonasz się, że tworzenie stron jest dużo łatwiejsze.

Co do skokowego przewijania strony, to chyba zależy od przeglądarki- najczęściej mi sie tak działo w Internet Eksplorerze. W Operze i innych nie spotkałem tego problemu.

PS. Tak z ciekawości spytam- jakie masz przeglądarki zainstalowane na komputerze? ;)

15 maja 2005, o 15:04

ewmario fajnie że HTML jest tak prosty i trzaskasz wszystko w 3 dni.
Jeśli chcesz konstruktywnych rad to polecam byś wstawił adres swojej strony (nawet jeśli nie jest ukończona) na forum do działu Nowe Strony do Oceny, podejrzewam, że w tedy zostaniesz sprowadzony na ziemie i okaże się że to wszystko nie jest takie proste jak się wydawało.

15 maja 2005, o 15:14

15 maja 2005, o 16:40

Odpowiedz