Switch to full style
Forum dyskusyjne poświęcone zagadnieniom jezyka HTML i Flash oraz tworzeniu stron WWW.
Odpowiedz

Prolog xhtml - deklaracja XML

17 maja 2004, o 00:21

Re: Prolog xhtml w plikach php - deklaracja XML

17 maja 2004, o 02:57

17 maja 2004, o 20:48

Dzieki :) . Tylko ze teraz mam nastepny problem w projekcie nowej strony http://www.frassati.wroc.net/new/ po usunieciu prologa w IE6 znikaja ramki od oprzyciskow menu robionych CSS http://www.frassati.wroc.net/new/index1.html :(

Inna "niespodzianka" IE to ze zewnetrzne (w glownym oknie przegladarki nie np. w kom. tab) kolorowe paski przewijania pojawija sie dopiero z prologiem :] - szczegolnie kiedy strona jest np. w php i podzelona na moduly "includowane".

Z drugiej strony biorac pod uwage to ze slyszalem nawet o sytuacji kiedy w niektorych przegladarkach po "wplywem" prologa wystepuja bledy krytyczne... Dawniej go poprostu nie wstawialem i mialem spokoj. Teraz chetnie bym zrezygnowal a tu mi sie strona pod powyzszym URI ;) rozlazi. Zaczynam nie lubic W3C :lol: Chyba zaczynam sie leczyc z "purytanskiego" traktowania standartow...

17 maja 2004, o 22:40

17 maja 2004, o 23:01

To Frassati:
Po pierwsze, przeczytaj artykuł "Internet Explorer a CSS" w dziale artykułów tego serwisu - wyjaśni Ci to kilka spraw (np. kolorowe suwaki...). Po drugie, musisz wiedzieć, że IE6 ma pewien złośliwy błąd. Jeśli jakikolwiek tag znajdzie się przed deklaracją DOCTYPE - przeglądarka przełącza się w tryb "stary". Prawdopodobnie stąd Twoje problemy związane z prologiem XML.

Po trzecie, pracując w trybie "nowym" musisz uwzględnić różne specyficzne cechy np. elementy inline (np. A) nie mogą mieć deklarowanych wymiarów dopóki nie nada im się właściwości display:inline-block. Być może ten błąd powoduje odrzucenie całego stylu i problem z "przyciskami" w CSS. Niestety, nie mogę sprawdzić Twoich stron w praktyce, bo używam IE5.5, a ten pracuje zawsze w trybie "starym" i obydwie strony są po prostu poprawne :-)

Jeśli można Ci coś poradzić, to na razie nie rzucaj się na XHTML. Explorery sprawiają tu wciąż różne problemy. Bezpieczniej trzymać się klasycznego HTML4, tym bardziej, że w praktyce w niczym nie ustępuje on XHTML-owi. Zapewne z czasem wszystko się dotrze, ale na razie nie polecam...

Pozdrawiam
Paweł Rajewski
Odpowiedz