Switch to full style
Forum dyskusyjne poświęcone zagadnieniom związanym z tworzeniem serwisów z wykorzystaniem zaawansowanych technologii takich jak PHP, Perl, mySQL, ASP, CGI, XML, itp.
Odpowiedz

Prośba o ogólną, rzeczową poradę.

3 czerwca 2005, o 23:11

Witajcie,

około półtora roku temu zbudowaliśmy dla naszej fundacji stronę, dostępną pod adresem http://help-liberia.org/
Jedną z funkcji na tej stronie jest możliwość wyboru dziecka do adopcji poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza. Cała strona jest oparta na CMSie produkcji MovableType (cgi), formularz jest oparty na popularnym skrypcie FormMail (PHP).

Do tej pory było tak, że formularz, dostępny tutaj http://help-liberia.org/sponsorship/sponsor_application.php dostawał pojedyncze ID przez linka i wstawial to ID do okreslonego pola. Jednak z czasem doszliśmy do wniosku, ze dobrze byłoby:
1. Dodać więcej danych o dziecku niz ID do formularza
2. Wyeliminować do maksimum konieczność ręcznego wpisywania czegokolwiek
3. Umożliwić adopcję więcej niż jednego dziecka naraz z użyciem w/w funkcji.

Przyznaje, ze jestem w stanie przekazać zmienną w linku, ale na tym moja wiedza o PHP się kończy, nie jestem programistą. Chciałbym prosić o poradę, jaką metodą byłoby najlepiej zaimplementować to, co potrzebujemy:
A. Zaadoptować lub stworzyć aplikację typu "sklep" z "koszykiem" (listą wybranych dzieci) i formularzem "zamówienia" na końcu (nie potrzeba nam SSL, nie następuje elektroniczna transakcja w sensie stricte)
B. Użyć browser-side cookies i spowodować, że w formularzu pojawią się dane wybranych wcześniej dzieci.
C. jakaś inna metoda z której ja, lamer, nie zdaję sobie dobrze sprawy.

Dziękuję za jakieś rzetelne porady...
Jeśli ktoś czuje się na siłach i chce pomóc fundacji (HLF jest fundacją non-profit, zarejestrowaną jako organizacja pożytku publicznego) to zapraszam do współpracy. Przepraszam, ale nie ma na razie polskiej strony, choć Fundacja ma bazę w Nowym Sączu...

Pozdrawiam,
Maciek

Prośba o ogólną, rzeczową poradę.

5 czerwca 2005, o 00:36

Sądzę że najrozsądniejszym wyjściem byłąby metoda
D) oparta na metodzie zaproponowanej przez Ciebie A .. ale zaimplementowanej w istniejącym CMS'ie .. może nie full sklep ale oparta na pewnej części jego metod. Nie znam tego CMS'a o którym piszesz więc dokłądnie Ci nie podpowiem.. ale sądzę że bez przynajmniej średniego zaawansowania będzie Ci bardzo trudno grzebać się w kodzie CMS'a o ile jego licencja wogóle na to pozwala

Prośba o ogólną, rzeczową poradę.

5 czerwca 2005, o 05:01

Dzięki, Lucas

Masz rację co do dwóch spraw: nie potrafię zmodyfikować CMSa i nie sądzę, żeby licencja na to pozwalała, o ile dobrze pamiętam. MovableType do wersji 2.n był darmowym systemem stworzonym do blogowania, napisanym w Perlu, tworzącym strony na dysku według szablonów użytkownika. Ludzie robią z nim cuda, ale system ten sam w sobie posiada predefiniowaną ilość zmiennych, które wykorzystałem do maksimum w "niecnych" celach, zmieniając ich zastosowanie (system na to pozwala). Nowa wersja (3.n) jest już stworzona z opcjami korzystania albo ze stron tworzonych na dysku przez CGI, albo dynamicznie z udziałem PHP+baza. MT polecam, instalacja trwa 20 minut jak się już człowiek przedrze przez manual. Potem wszystko działa jak z płatka (oops! to nie osobista wycieczka do Sz.P. Rafała!).

Nie potrafię i nie mogę zmodyfikować kodu CMSa w celu stworzenia aplikacji (nie umiem też napisać plugina), ale jestem w stanie w sposób nieodczuwalny dla front usera skonfigurować sklep oparty na osobnej bazie (i--niestety--interfejsie) i podpiąć go do reszty strony. Wybrałem w tym celu sklep cpCommerce bo jest to freeware i umożliwia korzystanie z własnych szablonów. Zobaczymy na ile to zadziała, ale można go podpiąć do PayPal i ludzie są podobno zadowoleni...

Nie wiedząc co poradzicie, zacząłem już grzebać na necie w poszukiwaniu skryptu sklepu. Jestem niestety typem padlinożercy, który korzysta z gotowych produktów bo nie umie sam programować :) więc po prostu składam wszystko do kupy z różnych kawałków, które nie potrafią się ze sobą porozumiewać za pośrednictwem centralnej bazy... ale cóż... po coś w końcu te programiki powstają. Mam nadzieję, że będzie można w ten sposób pomóc większej ilości dzieci, a to jest ważniejsze niż zintegrowana baza danych ;) --Mam nadzieję, że uda mi się wszystko zainkludować tak sprytnie, że nie będzie widać żadnych szwów między CMSem a sklepem...

Pozdrawiam,
Maciek
http://help-liberia.org
Odpowiedz