Switch to full style
Forum dyskusyjne poświęcone zagadnieniom jezyka HTML i Flash oraz tworzeniu stron WWW.
Odpowiedz

Przezroczystość w komórce tabeli???

10 grudnia 2004, o 00:06

Witam.
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak nadać przezroczystość tłu komórki tabeli. Kiedyś gdzieś na jakiejś stronce widziałem taki trik (nawet sobie go skopiowałem) ale teraz nigdzie nie mogę tego odnaleść.
Tło komórki nie jest plikiem graficznym tylko zwykłym kolorem.

Skleroza nie boli :D

Przezroczystość w komórce tabeli???

10 grudnia 2004, o 15:18

Da się coś takiego osiągnąć ale musisz wiedzieć, że nie jest to rozwiązanie akceptowane przez W3C, a poza tym są różne rozwiązania dla IE i dla Mozilli natomiast Opera przeźroczystości nie obsługuje.

W CSS dla elementu dla którego chcemy zrobić przeźroczystość wpisujemy kod:

Dla Mozilli: -moz-opacity:0.5;
stosujemy tutaj liczby od 0 (całkowicie przeźroczyste) do 1.

Dla IE musimy natomiast wpisać: filter:alpha(opacity=50)
W tym wypadku analogicznie jak w Mozilli podajemy cyfry od 0 do 100.


Źródło: http://efabrika.pl/faq/pokaz.php?story= ... 1024104201 .

10 grudnia 2004, o 16:22

Dzięki spróbuję wieczorem to zastosować.

Pozdrawiam

10 grudnia 2004, o 21:39

Eustachy, a czy mógłbyś wytłumaczyć mi to bardziej łopatologicznie. Próbuję dopasować to ale jakoś mi nie wychodzi. Nie jestem asem w HTML-u.
To co chciałbym uzyskać to:
1. w zrobionej tabelce zabarwić tło komórki na jakiś kolor,
2. na nim w komórce napisać tekst,
3. nadać przezroczystość tłu komórki tak, żeby prześwitywało stałe tło jakie mam na stronie.
Z punktem 1 i 2 sobie radzę :):):), ale 3 pozostaje nadal tajemnicą.

11 grudnia 2004, o 00:55

11 grudnia 2004, o 02:43

Nowsze Mozille opacity, a nie -moz-opacity, podobnie jak Safari, w którym wcześniej było to -khtml-opacity z tego co pamiętam.
Po za tym obecność tej cechy w Operze nie ma nic wspólnego z XHTML, a co najwyżej z CSS :) Zresztą jak tylko specyfikacja CSS3 osiągnie status ukończonej to opacity będzie już standardem :)

Co do tematu: zamiast opacity możesz użyć półprzeźroczystego obrazka PNG jako tła dla komórki.

11 grudnia 2004, o 13:46

11 grudnia 2004, o 16:05

12 grudnia 2004, o 18:15

12 grudnia 2004, o 21:36

Jeśli chcesz tylko tło mieć półprzezroczyste to użyj półprzezroczystego obrazka jako tła.
Odpowiedz