Switch to full style
Forum dyskusyjne poświęcone programowi Pajączek 5 NxG. Wysyłaj tutaj tylko wiadomości dotyczące tego programu.
Odpowiedz

Przyszłość pajączka

9 grudnia 2009, o 23:36

Tak się składa że z powodów systemowych trochę uciekłem od Pajączka. Jeszcze na nim pracuje ale niestety dość rzadko.

Widząc jednak różnicę w jakości pracy jaką dają inne programy, chciałbym poruszyć kwestię przyszłości i kierunku rozwoju Pajączka. Równocześnie podkreślam że nie uważam go za zły program, wręcz ma parę rozwiązań których brakuje mi gdzie indziej. Jednak sądzę że warto by się zastanowić nad przyszłością i dlatego zakładam ten wątek.

Moje spostrzeżenia:
Po pierwsze obecnie najwięcej pracuję na Eclipse Gallileo z PDT i głownie do tego będę się odnosił. Na Zedn Frameworku przacuję bardzo żadko więc mogę przeoczyć jakiś jego funkcje - proszę o wybaczenie.

Po trzecie ważne jest to do czego używam tego oprogramowanie - głównie do Tworzenia zaawansowanych stron typu CMS, e-commerce gdzie potrzebne jest dobre wsparcie dla PHP, JS, Jaby, MySQLa i HTMLa - to ostatni mniej - raczej tylko w podstawowym stopniu

Więc tak - niezaprzeczalne IMHO plusy Pajączka na tym tle
- bardzo dobra kolorystyka kolorowania składni - mało który soft oferuje tak dobrze i kontrastowo dobrane kolory, które zarazem są bardzo czytelne
- Synchronizacja serwisów z klientami FTP (wiem istnieje rsync który także łatwo to robi, ale niestety nie jest zitegrowany z Eclipse ani nie zauważyłem podobnego narzędzia w Zend)
-Wsparcie dla baz danych - w eclipsie tylko w sensie kolorowania składnie w Zend nie znalazłem (ale jak mówię mało na nim pracuję)

Niestety na tym się to kończy. Teraz to co moim zdaniem powinno być doprawowywane/dodawne do pajączka w kolejności od najważniejszego do najmniejważnego. Aczkolwiek to już jest moja bardzo subiektywna ocena i liczę na dyskusję właśnie nad nią:

1. CI, CI i jeszcze raz CI niestety CI w Pajączku zostaje daleko w tyle za konkurencją, szczególnie jeśli chodzi o obiektowość i rozpoznawanie zmiennych obiekowych oraz współpracę z komentarzami PHPdocumentator

2. Debuger - konieczna integracja de debugerami - moim zdaniem oboma popularnym zrówno Xdebug jak i Zend a także Debugerem Javy i konoslą debagowania JS

4. Integracja ze środowiskami kontroli wersji (w moim wypadku jest to GIT - ale zrozumiem także jak wybór padł by na SVN lub CVS - choć najlepiej było by gdyby z wszystkimi wymienionymi)

5. I (tego brakuje mi nawet w Eclipse) - umożliwienie rozłożenia okien programu na kilka pulpitów (nonitorów) tak jak to umożliwia GIMP

6. Przystosowanie pajączka do pracy w systemach UNIX natywnie a nie tylko na WINE (wiem to przepisanie prawie wszystkiego - ale jak ma być to lista życzeń to niech będzie)

7. Umożliwienie tworzenia i dodawania pluginów do Pajączka (najlepiej w Javie)

8. A jak by jeszcze jakimś cudem udało sie to wszystko zintegrować z AS i FLEXem to wyprzedzilibyśmy konkurencję.

To chyba na tyle. Wiem że pewnie za to dostanę po uszach od Rafała - ale wiedzę taki zastój w rozwoju mojego ulubionego programu (tak nadal bardzo lubię Pajączka) że musiałem to napisać.

11 grudnia 2009, o 16:41

11 grudnia 2009, o 17:02

25 grudnia 2009, o 16:39

Witajcie. Również jestem zagorzałym wielbicielem Pajączka. Moim zdaniem bardzo niedoceniany program przez wielu, kojarzy się z mało zaawansowanymi zastosowaniami tymczasem ma szereg bardzo przydatnych funkcji. Pokochałem to kolorowanie składni :) Nie żałuję wydanych pieniędzy.

Ale... :) Oczywiście zawsze jest coś co można byłoby dodać. Mi najbardziej doskwiera brak jednej funkcji: zwijania kodu funkcji i klas. Czytałem, że wiąże się to ze znacznym przebudowaniem aplikacji więc nie będę za bardzo marudny ale dobrze aby autor wiedział, że są ludzie, którzy tego potrzebują.

19 stycznia 2010, o 14:31

Przesiadłem się z dreamweaver 8, i właśnie brakuje mi zwijania kodu, ale to nie wszystko, moim zdaniem w pajączku powinno być sugerowane opcje z HTML i CSS po naciśnięciu spacji na przykład <div (spacja) i tu rozwijają się opcje obsługujące div(bardzo przydatna dla początkujących lub zapominalskich). Co do kolorowania kodu, to nie jest nic nowego.

19 stycznia 2010, o 23:33

CI dzieła (Ctrl + Sapce) choć pozostawia trohcę do życzenia.

21 stycznia 2010, o 13:19

a nie dałoby rady zrobić bez przytrzymywania CTRL?

21 stycznia 2010, o 13:40

Dlaczego podgląd nie obejmuje plików PHP, mimo że jest sam kod HTML?

21 stycznia 2010, o 14:14

Zrobiłem sugerowane podpowiedzi bez potrzeby przytrzymywania CTRL+SPACE, trzeba było pogrzebać w rejestrze lub wyeksportować skróty do pliku .reg, lecz w zamian nie działa spacja, trzeba wcisnąć CTRL+SPACE żeby zadziałało ;p
taki mały paradoks. Można to zmienić żeby dawało spację oraz sugestie?

23 stycznia 2010, o 00:47

Teoretycznie można, tyle że większość IDE CI ma pod Ctrl+Space więc po co odchodzić od standardów?

23 stycznia 2010, o 07:23

Można przecież włączyć automatyczne wyświetlanie podpowiedzi i nie trzeba wtedy wciskać CTRL+SPACJA, a jedynie właśnie spację lub jakikolwiek inny znak. Czas po jakim pojawia się podpowiedź ustala się w ustawieniach.

4 lutego 2010, o 20:33

Miałem wcześniej to napisać, ale nie miałem jakoś czasu, o czym? A mianowicie o błędach w sugerowanych podpowiedziach PHP, chodzi mi o np:
ja pisze pisze $ to wyskakuje okienko z podpowiedzią ze ma to być SERVER, gdy go wciskam to zostaje $SERVER, a powinno być $_SERVER[], następnie w sugestiach do $_SERVER'a wyskakuje np: $HTTP_USER_AGENT, gdzie powinno być 'HTTP_USER_AGENT', co prawda zmieniłem to, ale przypadkowo, natrafiłem na to szukając włącznika do auto podpowiedzi.

moim zdanie to rażący błąd i trzeba go usunąć.
pozdro

Moja opinia

10 lipca 2010, o 15:20

Witam :)

Nie wiedziałem gdzie umieścić swoją opinię, na forum jest przyklejony temat, ale dotyczy interfejsu Pajączka, ja natomiast chciałbym nieco wykroczyć poza tą granicę i napisać coś więcej.

Zacznę od tego, że Pajączek to według mnie potęga na skalę światową. Z pewnością czeka go wielkie oblężenie gdy ukaże się w wersji anglojęzycznej, ale prawdopodobnie jeszcze większe gdy uda się nieco zmienić tor.

Niestety myślę, że potencjał ten jest po części marnowany, a to za sprawą braku wsparcia na inne platformy. "Niestety" (a raczej całe szczęście), serwery i wszystko co tyczy się internetu i stron WWW to, od strony technicznej, domena głownie systemów Uniksowych. To środowisko rozwija się w błyskawicznym tempie, moim zdaniem w żadnym współczesnym projekcie nie można go po prostu pominąć. Myślę że stwierdzenie, iż spora część lub nawet większość ogromnych projektów webmasterskich powstała właśnie w środowisku Linux/Unix nie będzie przesadą. Nie chodzi mi tutaj oczywiście o faworyzowanie tego czy innego systemu (bo to indywidualna sprawa każdego - "chcącemu nigdy krzywda się nie dzieje" :) ) ale chciałbym tylko zwrócić uwagę na kierunek w jakim wszystko zdaje się zmierzać.

Ja np. gdybym miał zapłacić za licencję nowej wersji Pajączka (6?) która nie będzie miała wsparcia dla Linuksa - solidnie bym się zastanowił. Wiem że to potężny program znacznie usprawniający pracę, ale niestety, nigdy nie zdecyduję się na tak ogromny skok w tył, jakim niewątpliwie byłaby zmiana środowiska z Linux na Windows. Ucierpiałaby pewnie nie tylko jakość tworzonego oprogramowania, ale stabilność i wszystko co z tym związane, ale też zdrowie psychiczne (i prawdopodobnie karnacja od tego ciągłego zielenienia się na widok Microsoftowych czarnych dziur). :)

Mimo wszystko chyba racjonalniej byłoby w moim przypadku zostać przy Eclipse. Bo jednak działanie na WINE w tym przypadku jest odrobinę problematyczne i irytujące, nie mówiąc o tym, że dalej muszę mieć otwarty terminal i korzystać tam z systemu kontroli wersji. A i debugger by się przydał...

Według mnie Pajączek ma dość solidne fundamenty żeby przegonić i nauczyć czegoś komercyjną konkurencję, ale brakuje mu znaczącego skoku na przód - wsparcie dla innych środowisk, integracja z systemem kontroli wersji itd.

# Edit 1:
Często dyskutuje się o interfejscie, dla mnie nie ma on żadnego znaczenia. Często pierwszą rzeczą od której zaczynam jest usuwanie wszelkich pasków narzędziowych i innych pierdółek które niepotrzebnie mi zajmują miejsce, staram się korzystać głównie ze skrótów klawiszowych, Pajączka cenię za to, że w domyślnej konfiguracji skróty te są dla mnie wystarczająco, wręcz idealnie dopasowane.


Zdaję sobie oczywiście sprawę z tego to tylko moja opinia, i patrząc choćby na faktury nie można traktować jej poważnie, mimo wszystko zdecydowałem się ją gdzieś tutaj umieścić i i zachęcić do ewentualnej zmiany toru. :)

10 lipca 2010, o 19:11

Co do linuxa to już się wypowiadałem. Jest to pobożne życzenie na które raczej nie ma co liczyć, gdyż wymagało by praktycznie napisania programu od nowa.
Z drugiej strony nie chciałbym tu rozpętać dyskusji o wyższości jednego systemu nad drugim.

Dlatego proponuję - zostawmy to. Napisaliśmy, Twórcy Pająka wiedzą iż jest grupa ludzi która chętnie by go widziała na linuxie i to wystarczy.

Skupmy się raczej na tym jak podpowiedzieć, jak pomóc Twórcom aby program w miarę możliwości rozwijał się w kierunku w którym my, osoby z niego korzystające potrzebują.

RE: Moja opinia

10 lipca 2010, o 19:13

Współpraca z systemem kontroli wersji CVS/SVN już daaawno jest. Nawet jest artykuł w pomocy i na blogu. Nie wiem po co w tym miejscu wyważać otwarte drzwi skoro w takiej postaci to świetnie działa.

Inne środowiska: nie będzie. Program powstawał dobrych kilka lat. Nie mam możliwości zatrudnić kilku osób na parę lat tylko po to, aby stworzyć wersję dla Linuxa. W odróżnieniu od Ciebie, moim zdaniem, to nie będzie nigdy system desktopowy.

Poza tym ja lubię Windows, zwyczajnie nie chce mi się ślęczeć nad każdym urządzeniem, które chce podłączyć, żeby w ogóle zadziałało, a i tak większość funkcji realizowanych np. przez oprogramowanie urządzenia nie będzie działać, bo jest na Windows. Dziury ? Dziury są we wszystkim, wystarczy być świadomym użytkownkiem, aby nie mieć z tym najmniejszego problemu.

Interfejs wymaga zmiany.
Odpowiedz