Switch to full style
Forum dyskusyjne, na którym można dyskutować na wszelkie tematy, których nie dotyczą pozostałe fora. Do testów proszę używać forum testowego. Proszę już nie zgłaszać stron do oceny. Za dużo było spamu.
Odpowiedz

ruchome obrazki

7 maja 2005, o 09:15

ruchome obrazki

7 maja 2005, o 15:32

Animowane gify tworzy się w ten sposób, że rysujesz poszczególne klatki animacji, każda klatka to osobny obrazek i potem ustawiasz klatki w odpowiedniej kolejności.
Programy graficzne pozwalają na dodatkowe efekty, takie jak odtwarzanie animacji tylko jeden raz, lub powtarzanie jej określoną ilość razy, albo odtwarzanie od początku do końca i na odwrót. Można tez określić czas trwania każdej klatki z osobna.
Żeby stworzyć animację można rysować ręcznie każdą klatkę, lub na przykład stosować efekt na jednym obrazku, w ten sposób, że każda następna klatka będzie nieco inna. Takim efektem może być rozpraszanie obrazka, rozmazywanie, zmiana koloru lub jasności itd. Sztuczek na to, by nie rysować każdej klatki, a tylko przerabiać podstawową jest wiele.

Często programiki do tworzenia animowanych gifów są ubogie pod względem efektów i edycji, za to dobrze spełniają role montażową. Dlatego poszczególne klatki można wykonać osobno w innym programie, a potem wgrać je i połączyć w animację. Możliwości jest wiele.

Prosty animowany gif można stworzyć w kilkanaście minut, trzeba tylko znać obsługe programu graficznego i mieć pomysł.
Obrazek
Do stworzenia tego gifu użyłem litery napisanej z klawiatury, wklejałem ją z przesunięciem o 5 pikseli w prawo i w dół, względem poprzedniej klatki. Potem na każdej klatce zastosowałem efekt rozmazywania, a w środkowej klatce zmieniłem kolor litery i przedłużyłem czas wyświetlania klatki.
W dziale grafika jest kilka tematów i gifach, poszukaj sobie.

ruchome obrazki

7 maja 2005, o 16:22

dzieki. A jaki programik polecasz do gifów?

ruchome obrazki

7 maja 2005, o 18:38

Odpowiedz