Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy cookies i podobnych m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania serwisów do potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je nasi reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji. W przeglądarce można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Więcej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, opuść tę stronę.

Dodatki do ksiegi

Forum dyskusyjne poświęcone zagadnieniom związanym z tworzeniem serwisów z wykorzystaniem zaawansowanych technologii takich jak PHP, Perl, mySQL, ASP, CGI, XML, itp.

Moderator: Grupa pościgowa ;-)

Dodatki do ksiegi

Postprzez lukasgdynia » 7 maja 2005, o 11:40

Witam napisalem sobie prosty skrypt ksiegi gosci zapisujacy wpisy do pliku txt, nie znam sie za dobrze na php, moje pytanie dotyczy jak zrobic nawigacje w takiej ksiedze: wyswitlam okreslona liczbe wpisow na stronie, a jesli chce zobaczyc reszte to przechodze przez "poprzednie" "nastepne".
Nastepne pytanie to w jaki sposob zapisywac te wpisy w pliku txt tak aby byly przejzyste po otwarciu i bez problemu mozna bylo je edytowac. Wiem ze moze moje ptytania nie sa za bardzo precyzyjne ani fachowe ale licze ze ktos z was mi pomoze. Pozdrawiam
lukasgdynia
Jeszcze się uczę
Jeszcze się uczę
 
Posty: 42
Dołączył(a): 7 maja 2005, o 11:33

Dodatki do ksiegi

Postprzez januzi » 7 maja 2005, o 11:49

wpisy do bazy:

wpis|mozne|wygladac|tak

wpis
moze
wygladac
tak

jesli plik potraktujesz jako tablice $plik = file( "nazwa" ) ; $plik[$a] ($a bedzie oznaczal indeks w tablicy), size( $plik ) da Ci ilosc wpisow, po podzieleniu przez liczbe wpisow otrzymasz liczbe stron, wiec $a moze wynosic od $numer_stron * $ilosc_wpisow do (to co poprzednio) + $ilosc_wpisow

jesli traktujesz jako zwykly plik $plik = fopen( "nazwa", "r" ) ; to musisz albo fseek (musisz miec linie o takiej samej dlugosci) lub przeczytac te linie ktore nie sa Ci potrzebne (wczytujesz je, ale nie pokazujesz na ekranie, docierasz do okreslonej strony i dopiero wtedy lecisz z koksem)
januzi
Mega GURU
Mega GURU
 
Posty: 1431
Dołączył(a): 18 października 2002, o 13:53

Postprzez lukasgdynia » 7 maja 2005, o 11:54

a jesli zakladajac ze jeden wpis w mojej bazie txt to jest jedna linia w formacie wlasnie tego typu
autor || miasto || komentarz... to jak zrobic zeby sie odwolac do jednej z tych lini, zakladajac ze wpisy sa od góry najnowsze i chce powiedzmy edytowac 3 wpis?
lukasgdynia
Jeszcze się uczę
Jeszcze się uczę
 
Posty: 42
Dołączył(a): 7 maja 2005, o 11:33

Postprzez januzi » 7 maja 2005, o 12:03

najwydajniej jednak bedzie umieszczac wpisy w takiej kolejnosci jak naturalnie przychodza, czyli najstarszy na samej gorze pliku, najnowszy na samym dole ( robisz tylko fopen( "plik", "a" ) i fwrite( $plik, $linia ) )
jesli potraktujesz jako tablice to
$linia = $plik[$numer_linii] ;
$pola = explode( "||", $linia ) ; ( $pola beda tablica )
echo $pola[0] ; (i masz pokazanego autora)
jesli zmieniasz $pola[0] = "nowy autor" ;
$plik[$numer_linii] = implode( "||", $pola )."\r\n" ; (koniec linii moze niekoniecznie, do sprawdzenia)
$wpisy = implode( "", $plik ) ; (to juz mozesz zapisac w pliku)
januzi
Mega GURU
Mega GURU
 
Posty: 1431
Dołączył(a): 18 października 2002, o 13:53

Postprzez lukasgdynia » 7 maja 2005, o 12:30

Wiem ze to co napisales jest pewnie bardzo jasne, przynajmniej dla kogos kto sie dobrze z na na PHP, ja na tomiast nie mam za badzo doswiadczenia z tablicami moglbys mito nie co bardziej zobrazowc lub na przykladzie jeszcze pokazac ?
lukasgdynia
Jeszcze się uczę
Jeszcze się uczę
 
Posty: 42
Dołączył(a): 7 maja 2005, o 11:33

Postprzez januzi » 7 maja 2005, o 12:48

januzi
Mega GURU
Mega GURU
 
Posty: 1431
Dołączył(a): 18 października 2002, o 13:53

Postprzez lukasgdynia » 7 maja 2005, o 12:58

lukasgdynia
Jeszcze się uczę
Jeszcze się uczę
 
Posty: 42
Dołączył(a): 7 maja 2005, o 11:33

Postprzez januzi » 7 maja 2005, o 13:05

januzi
Mega GURU
Mega GURU
 
Posty: 1431
Dołączył(a): 18 października 2002, o 13:53


Powrót do PHP, Perl, SQL, CGI, XML...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

cron