Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy cookies i podobnych m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania serwisów do potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je nasi reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji. W przeglądarce można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Więcej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, opuść tę stronę.

brak koncepcji

Forum dyskusyjne poświęcone zagadnieniom związanym z tworzeniem serwisów z wykorzystaniem zaawansowanych technologii takich jak PHP, Perl, mySQL, ASP, CGI, XML, itp.

Moderator: Grupa pościgowa ;-)

brak koncepcji

Postprzez kalu111 » 7 sierpnia 2005, o 21:08

kompletnie sie pogubilem.
mam tabele ktora przechowwyuje artykuly.
chce, aby do kazdego artykulu mozna dodawac komentarze.
no i teraz nie wiem jak sie do tego zabrac, aby pare komentarzy bylo przyporzadkowanych do danego artykulu.
myslalem cos o powiazanych tabelach i funkcji mysql_insert_id(), ale nie wiem jak to uzyc w praktyce, tzn troche wiem ale mi nie wychodzi. BRAK KONCEPCJI.
kalu111
Znawca tematu
Znawca tematu
 
Posty: 327
Dołączył(a): 30 grudnia 2004, o 15:38

brak koncepcji

Postprzez januzi » 7 sierpnia 2005, o 21:21

kazdy artykul ma wlasny kod, np. pole auto_inc w ktorym masz kolejne numery
komentarze:
id int
komentarz text
artykul int

w kolumnie artykul masz id artykulu i juz, pobierasz z warunkiem WHERE artykul = $id_artykulu
januzi
Mega GURU
Mega GURU
 
Posty: 1431
Dołączył(a): 18 października 2002, o 13:53

brak koncepcji

Postprzez DEXTER:) » 8 sierpnia 2005, o 10:47

Ja mam tak:
TEKSTY:
|ID|tytul|data|tresc|

KOMENTARZE:
|ID|ID_teksty|ID_uzytkownicy|tytul|data|tresc|

Artykuł wczytuje się ze zmiennej przechowującej ID tekstu: $art=7

// wyświetl tekst o ID = $art
// wyświetl komentarze, gdzie ID_teksty = $art

Prawda że proste :?: :)
DEXTER:)
Mega GURU
Mega GURU
 
Posty: 1366
Dołączył(a): 14 lipca 2004, o 11:27

Postprzez kalu111 » 8 sierpnia 2005, o 11:05

no ja zrobilem podobnie.
jedna tabela to artykuly, druga komentarze a trzecia to news, ktora skalda sie z news_id | art_id | kom_id
i w jedmym zapytaniu odwouje sie do news, co wyswietli mi komentarze i artykul za jednym zapytaniem, z tym ze jezeli jest pare komentarzy do jednego artykulu to artykul wyswietli sie tyle razy ile jest komentarzy.
czy musze to koniecznie rozbic na 2 zapytania :?:
kalu111
Znawca tematu
Znawca tematu
 
Posty: 327
Dołączył(a): 30 grudnia 2004, o 15:38

Postprzez DEXTER:) » 8 sierpnia 2005, o 11:20

Patrz na mój przykład. Musisz zastosować dwa zapytania, jedno zwraca artykuł, drugie komentarze i inaczej się chyba nie da.
DEXTER:)
Mega GURU
Mega GURU
 
Posty: 1366
Dołączył(a): 14 lipca 2004, o 11:27

Postprzez kalu111 » 8 sierpnia 2005, o 16:06

moja struktura glownej tabeli news w MYSQLwyglada tak:
news_id | artykul_id | komentarze_id
1 2 1
2 2 2
3 3 3
4 3 4

dodaje komentarz do tabeli komentarz, pozniej pobieram jej id za pomoc mysql_insert_id i dodaje do tabeli glownej news.
wszystko ladnie gra, ale...
na stronie glownej, gdzie sa wyswietlone czesci kazdego artykulu (naglowki) chcialbym wyswietlic liczbe komentarzy.
problem w tym, ze nie moge odwolac sie do komentarzy bo nie wiem jak okreslic indywidualny id tego wlasnie artykulu.

edit:
No, gitara gra
Poradzilem sobie
Zastosowalem coś takiego Kod:

SELECT //blablabla, COUNT(komentarz) AS ile_kom, //bla bla bla FROM news AS n, artykul AS a, komentarze AS k WHERE n.komentarz_id=k.komentarz_id AND n.artykul_id=a.artykul_id GROUP BY artykul_a ORDER BY //bla bla DESC, //bla blas DESC LIMIT 6

i liczba komentarzy sie wyswietla

edit:
no to sie chyba za szybko pochwalilem
zauwazylem, ze funkcja COUNT() nie wyswietla rzedów gdy ich wartosc wynosci null.
w moim przypadku gdy jakis artykul nie ma komentarza w ogole nie wyswietla go , stosujac poprzednie zapytanie w oststnim moim poscie.

czy istnieje jaks funkcja w php, ktora moglaby sprawdzic, czy w danej kolumnie jest jakas wartosc(okreslone id artykulu).

MOD: prosze uzywac przycisku ZMIEN do EDYCJI postu!!!

spoko, bede uzywal
czy ktos wie jak to zrobic, odpowiedzcie bo ja uz sil nie mam, czy jest wogole jakas na to metoda, jak nie to juz sie dalej meczyc nie bede.
kalu111
Znawca tematu
Znawca tematu
 
Posty: 327
Dołączył(a): 30 grudnia 2004, o 15:38


Powrót do PHP, Perl, SQL, CGI, XML...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

cron