Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy cookies i podobnych m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania serwisów do potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je nasi reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji. W przeglądarce można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Więcej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, opuść tę stronę.

UTF-8 ISO-8859-2

Forum dyskusyjne poświęcone zagadnieniom jezyka HTML i Flash oraz tworzeniu stron WWW.

Moderator: Grupa pościgowa ;-)

UTF-8 ISO-8859-2

Postprzez Tyhagara » 14 kwietnia 2005, o 19:53

Chodzi o deklarację XML w dokumentach XHTML.

Do dej pory znałem taką formę:
<?xml version="1.0" encoding="iso-8859-2"?>

Ale ostatnio zwróciłem uwagę na to:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>

Z tego co się dowiedziałem, ta ostatnia, jest przyszłościowa.
Gdy użyję deklaracji XML "iso-8859-2", wtedy nie muszę już wpisywać meta tagu informującego o kodowaniu. Jednak w tedy też, stare przeglądarki, które nie widzą deklaracji XML, nie zobaczą kodowania.

Z kolei jeśli użyję deklaracji XML "UTF-8", to w meta nadal musze deklarować "iso-8859-2". Masło maślane, nie wiem jakiej deklaracji używać.

Czy ktoś może mi wytłumaczyć czym różnią się obie deklaracje i co najważniejsze, kiedy je stosować i jak?
Tyhagara
Znawca tematu
Znawca tematu
 
Posty: 347
Dołączył(a): 1 września 2004, o 23:09

UTF-8 ISO-8859-2

Postprzez lockoom » 14 kwietnia 2005, o 20:37

Oj strasznie kombinujesz :) UTF-8 i ISO-8859-2 dwa systemy kodowania znaków, zarówno pierwszej jak i drugiej wartości może użyć w meta i prologu xml. Jeśli używasz na stronie zarówno meta jak i <?xml ?> (ze względu na zgodność ze starszymi przeglądarkami) to podajesz w nich tą samą wartość, a nie różne!!!
Przyszłościowość UTF-8 (i Unikodu w ogólności) polega na tym, że za jego pomocą możesz na jednej stronie umieścić teksty np. po polsku i japońsku. Natomiast jeśli na swojej stronie korzystasz jedynie z polskich znaków diakrytycznych to iso-8859-2 jest tu kodowaniem w zupełności wystarczającym.
lockoom
Super spec!
Super spec!
 
Posty: 999
Dołączył(a): 30 września 2002, o 19:46

UTF-8 ISO-8859-2

Postprzez Tyhagara » 14 kwietnia 2005, o 22:54

Czyli z tego wynika, że UTF-8 jest bardziej wszechstronny od ISO-8859-2. Ale radzisz bym używał właśnie ISO.

Czy dobrze się domyślam, że UTF-8 jest na tyle nowym systemem kodowania, że starsze przeglądarki mają z nim kłopot (nie rozpoznają). I dlatego tam gdzie nie ma potrzeby, należy użyć bardziej kompatybilnego ISO. To by tłumaczyło dlaczego czytałem o nim, jako o kodowaniu przyszłości.

Jak sądzę UTF-8 za jakiś czas zastąpi całkowicie kodowanie ISO.
Tyhagara
Znawca tematu
Znawca tematu
 
Posty: 347
Dołączył(a): 1 września 2004, o 23:09


Powrót do HTML i tworzenie stron WWW

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

cron