Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy cookies i podobnych m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania serwisów do potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je nasi reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji. W przeglądarce można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Więcej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, opuść tę stronę.

JavaScript a PHP

Forum dyskusyjne, na którym można dyskutować na wszelkie tematy, których nie dotyczą pozostałe fora. Do testów proszę używać forum testowego. Proszę już nie zgłaszać stron do oceny. Za dużo było spamu.

Moderator: Grupa pościgowa ;-)

JavaScript a PHP

Postprzez Emil0076 » 3 maja 2005, o 15:44

Mam pytanie czy opłaca się uczyć JavaScriptów jeżeli szkolę się w php? Czy php jest w stanie całkowicie zastąpić JavaScript, czy jest coś czego nie ma php?
Emil0076
Jestem tu już dłuższą chwilę
Jestem tu już dłuższą chwilę
 
Posty: 148
Dołączył(a): 12 grudnia 2004, o 16:26

Postprzez DEXTER:) » 3 maja 2005, o 16:07

Używam zasady, że co się tylko da wykonuję w JavaScript, ponieważ został on stworzony po to by odciążyć serwery kosztem komputerów klientów. Np. funkcja generująca nagłówki, napisanie jej w PHP spowoduje, że serwer będzie musiał i tak wysłać dana kilkakrotnie dla każdego nagłówka, bo funkcja jest wykonywane na serwerze. Wykorzystanie JavaScriptu pozwoli na wysłanie tej funkcji na komputer klienta i tam niech się mnoży kod którego już użytkownik nie musi pobierać.

JavaScript + DOM są używane do tego by uzyskać różne efekty bez przeładowywania strony, takie jak animacje, walidacje podstawowe itp.
DEXTER:)
Mega GURU
Mega GURU
 
Posty: 1366
Dołączył(a): 14 lipca 2004, o 11:27

Postprzez d_rex » 3 maja 2005, o 19:13

Ja jestem przecienikiem JavaScript... :P

Zrób stronkę napakowaną JavaScript'em, a potem obejrzyj ją w przeglądarce z wyłączoną obsługą JS.... Wiem, większość ludzi ma włączoną tę funkcję, ale możesz trafić na kogoś kogo wnerwiają Popupy, zegarki, ogony myszy itd itp....
d_rex
Znawca tematu
Znawca tematu
 
Posty: 228
Dołączył(a): 8 grudnia 2004, o 21:05

Postprzez DEXTER:) » 3 maja 2005, o 19:17

Jestem w stanie zrezygnować z 0.1% osób wyłączających JavaScript, na rzecz reszty której strona się szybciej załaduje i otrzyma dostęp do wygodniejszej nawigacji.
DEXTER:)
Mega GURU
Mega GURU
 
Posty: 1366
Dołączył(a): 14 lipca 2004, o 11:27

Postprzez Winston_Wolf » 3 maja 2005, o 19:28

Winston_Wolf
Znawca tematu
Znawca tematu
 
Posty: 425
Dołączył(a): 16 marca 2005, o 17:55

Postprzez d_rex » 4 maja 2005, o 06:23

d_rex
Znawca tematu
Znawca tematu
 
Posty: 228
Dołączył(a): 8 grudnia 2004, o 21:05

Postprzez Emil0076 » 4 maja 2005, o 07:19

Emil0076
Jestem tu już dłuższą chwilę
Jestem tu już dłuższą chwilę
 
Posty: 148
Dołączył(a): 12 grudnia 2004, o 16:26

Postprzez sian » 4 maja 2005, o 11:50

JavaScript to język wykonywany po stronie klienta.
PHP to język wykonywany po stronie serwera.
Moim zdaniem porównywanie jest bez sensu. To troszkę tak jakby porównywać auto osobowe z ciężarowym - które jest lepsze? Każde jest do innych zastosowań, choć część rzeczy można przewieźć obydwoma...
sian
Znawca tematu
Znawca tematu
 
Posty: 358
Dołączył(a): 2 listopada 2002, o 09:05

Postprzez DEXTER:) » 4 maja 2005, o 14:00

Można porównywać te technologie. Np. teraz zastanawiam się czy do generowania często powtarzanego kodu wykorzystać PHP czy JavaScript - pierwsze wygodne tylko dla mnie, ale wysyłania danych jest tyle samo, drugie mniej bezpieczne, ale może naprawdę przyspieszyć ładowanie strony.

Opracowałem świetną technikę tworzenia galerii w JavaScript, nie miałem jeszcze okazji zastosować, ale napewno gdy do tego dojdzie to napiszę :wink:

Według mnie powinno się stosować to i to, nie powinno się wybierać.
DEXTER:)
Mega GURU
Mega GURU
 
Posty: 1366
Dołączył(a): 14 lipca 2004, o 11:27

Postprzez sian » 10 maja 2005, o 11:29

sian
Znawca tematu
Znawca tematu
 
Posty: 358
Dołączył(a): 2 listopada 2002, o 09:05


Powrót do Offtopic czyli tematy niezwiązane

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

cron