Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy cookies i podobnych m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania serwisów do potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je nasi reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji. W przeglądarce można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Więcej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, opuść tę stronę.

wrrrr... zmienia kodowanie

Forum dyskusyjne poświęcone programowi Pajączek 5 NxG. Wysyłaj tutaj tylko wiadomości dotyczące tego programu.

Moderator: Grupa pościgowa ;-)

wrrrr... zmienia kodowanie

Postprzez nospor » 2 kwietnia 2005, o 09:00

Pajączek jest trochę wnerwiający (a nawet bardzo). Mam plik pisany w iso-8859-2. gdu otwieram ga w pajączku, ten mi go konwertuje na polski programisty. Szlag mnie trafia. Wszystkie znaczące literki zamienia tak, że potem na stronce ma krzaczki :x. Ustawiam w ustawieniach, że wszystko ma być w iso-8859-2 a ten dalej swoje. I to nie ważne czy to plik php, html czy tmpl (smarty). Normalnie porażka. W pliku nie mogę jawnie zadeklarować kodowania odpowiednią dyrektywą (charset ...), gdyż są one częścią całego projektu i kodowanie jest określane w pliku głównym.
Co zrobić, żeby on nie konwertował? PLease!!!
nospor
Zanim zapytam poszukam odpowiedzi
Zanim zapytam poszukam odpowiedzi
 
Posty: 8
Dołączył(a): 11 marca 2005, o 11:23

wrrrr... zmienia kodowanie

Postprzez DEXTER:) » 2 kwietnia 2005, o 10:04

Oj nie wiesz jak dobrze Cię rozumiem :wink: Mogę Ci pomóc w jeden sposób. Otóż problem ten nie występuje przy kodowaniu UTF :lol:

Było już kilka takich tematów, i nigdy nie spotkałem się z konkretną odpowiedzią. Ale... na dłuższą metę UTF jest nawet lepszy. Tylko że większość reklam w formacie HTML jest zakodowane w ISO, np. allegro (wyszukiwarka).
DEXTER:)
Mega GURU
Mega GURU
 
Posty: 1366
Dołączył(a): 14 lipca 2004, o 11:27

Postprzez platekr » 2 kwietnia 2005, o 10:10

Podczas otwierania pliku nie jest on modyfikowany do czasu zapisania go z powrotem na dysku. Nie rozumiem więc pierwszego zdania z powyższej wypowiedzi.

Pajączek pracuje wewnętrznie na stronie kodowej Windows między innymi dlatego, że w Windows nie ma czcionek ISO-8859-2 (domyślnie). Stąd, aby umożliwić poprawne wyświetlanie znaków z innego kodowania niż CP konieczna jest konwersja z zestawu znaków w dokumencie do CP. Decyzja o konwersji jest dokonywana na podstawie jednej z poniższych:

1) Deklaracja kodowania zawarta w META tagu otwieranego pliku.

2) Jeśli brak deklaracji to używane jest domyślne kodowanie przy odczycie ustawiane w Ustawienia / Edytor / Dokumenty / Otwieranie dokumentów.

Jednakże dla poszczególnych dokumentów bądź całego serwisu można wskazać kodowanie, które ma wyższy priorytet nad powyższymi zmieniając domyślne kodowanie dla dokumentu lub serwisu w ustawieniach serwisu lub poprzez menu Pisownia.

W przypadku domyślnych ustawień programu po instalacji otwieranie i zapisywanie dokumentów w ISO jest bezproblemowe. Zatem sugeruję, skoro coś było zmieniane w ustawieniach, aby przywrócić domyślne ustawienia programu, usunąć plik ADD powiązany z dokumentem i spróbować ponownie.

Wykonałem prosty test na domyślnych ustawieniach programu. Uworzyłem plik w ISO-8859-2 bez deklaracji META. Otworzyłem go w Pajączku. Wyświetlił poprawnie polskie znaki, a nie krzaki. Plik po otwarciu nie został zmodyfikowany na dysku. Zmodyfikowałem plik i zapisałem go, a następnie zamknąłem Pajączka. Sprawdziłem poza Pajączkiem i w dokumencie kodowanie nadal było oczywiście w ISO-8859-2.

Podsumowując, proszę wejść do pomocy, wcisnąć zakładkę WYSZUKAJ i wpisać w wyszukiwarce słowo "kodowanie". Drugi ze znalezionych tematów o nazwie "Kodowanie znaków narodowych" wyjaśnia kwestie związane z kodowaniem znaków.
platekr
Administrator forum
Administrator forum
 
Posty: 1737
Dołączył(a): 8 września 2002, o 22:48
Lokalizacja: Myslenice, Poland

Postprzez DEXTER:) » 2 kwietnia 2005, o 10:39

DEXTER:)
Mega GURU
Mega GURU
 
Posty: 1366
Dołączył(a): 14 lipca 2004, o 11:27

Postprzez nospor » 2 kwietnia 2005, o 10:54

nospor
Zanim zapytam poszukam odpowiedzi
Zanim zapytam poszukam odpowiedzi
 
Posty: 8
Dołączył(a): 11 marca 2005, o 11:23


Powrót do Pajączek 5 NxG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

cron