Szablony - ogólnie

Szablony służą do szybkiego wstawiania do dokumentu często używanych fragmentów kodu, znaczników, a nawet generowania kompletnych dokumentów. Są one rozwinięciem Makroznaczników dostępnych w Pająku 2000.

Pająk dostarcza setek szablonów, jak "Szablony kodu" (najczęściej stosowane konstrukcje w różnych językach skryptowych), "Szablony stron" (szablony generujące kompletne strony wraz z grafikami!), "Znaki specjalne" (encje liter różnych alfabetów itp.) i wiele innych. Wszystko po to, by praca z Pająkiem była jak najbardziej efektywna!

Poszczególne szablony pogrupowane są w kategorie na drzewku, które zajmuje większą część zakładki szablony umieszczonej w panelu po lewej.

Możliwe jest również bezpośrednie wyświetlenie zakładki szablony - skorzystaj ze skrótu Ctrl+4. Jeśli panel po lewej nie był widoczny, zamiast zakładki pokaże się oddokowane okno, które można umieścić w dowolnej części ekranu.

Możliwości szablonów zostały w stosunku do swych poprzedników z Pająka 2000 znacznie poszerzone. Sugeruje to już nawet zmiana nazwy - służą nie tylko do wstawiania znaczników.

Możliwe jest zbudowanie szablonów zawierających zmienne i bloki, które pozwalają użytkownikowi szablonu dopasować wstawiany kod do aktualnych potrzeb, bez modyfikacji samego szablonu!

Za pomocą szablonów można tworzyć kompletne dokumenty, wraz z grafikami, dołączonymi dokumentami itp.

Podczas tworzenia szablonu można określić jego typ (Skrypt JavaScript, Obiekt, Obrazek i inne). Różne typy szablonów nieco odmiennie zachowują się przy podglądzie i wstawianiu. Szczegóły w pomocy do okna "Edytor szablonów"

Pokrewne tematy

Do góry