Tworzenie makrokodu - instrukcja krok po kroku. Znacznik DIV z atrybutami.Aby utworzyć makrokod przejdź do zakładki Makrokody w "Panelu zasobów z lewej". Jeśli panel nie jest widoczny,możesz go włączyć w menu Wyświetl. Innym sposobem jest skorzystanie ze skrótu klawiszowego (standardowo F9), lub użycie ikony "Wyświetlenie lub ukrycie panelu zasobów z lewej" na głównym pasku narzędziowym. Można też otworzyć i przejść bezpośrednio do zakładki Makrokody za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl+4 W zakładce Makrokody należy wybrać (lub utworzyć) kategorię, w jakiej będzie umieszczony nowy makrokod. Pogrupowanie makrokodów w kategorie pozwala na zachowanie porządku w makrokodach. Następnie kliknij ikonę "Dodanie nowego makrokodu". PrzygotowaniaPrzed przystąpieniem do pracy warto przemyśleć, co dany makrokod będzie robił. Pozwoli to optymalnie go przygotować. W tym wypadku założenia będą następujące:
Po otworzeniu Edytora makrokodów należy wybrać dla niego nazwę. W tym wypadku najlepsza będzie "DIV + id + class" Typ makrokodu może pozostać domyślny - "Po prostu makrokod". Tworzenie szkieletu znacznikaNajwygodniej jest utworzyć szkielet znacznika w edytorze za pomocą odpowiednich dla każdego znacznika narzędzi Pająka. Jednak dla tak prostego przykładu, jak obecnie tworzony makrokod, możesz treść wpisać ręcznie. Z założeń wynika, że jeśli w chwili wstawienia makrokodu w edytorze był zaznaczony tekst, to powinien on zostać objęty znacznikami <div> (z lewej strony) i </div> (z prawej). Aby to osiągnąć, w zakładce "Lewa strona makrokodu" wpisz <div>, a </div> w zakładce "Prawa strona makrokodu". Środek pozostanie pusty. Kolejną czynnością będzie wstawienie atrybutów. Aby atrybuty można było wstawiać opcjonalnie, należy użyć bloków. Aby jednak mieć na początku pracy wgląd w ostateczny, pełny widok makrokodu, najwygodniej jest wpisać treść w znaczniku w zakładce "Lewa strona makrokodu". Do boków tekst zostanie przeniesiony później. Po uzupełnieniu znacznika o atrybuty będzie, tekst w zakładce "Lewa strona makrokodu" będzie wyglądał następująco: Wykorzystanie zmiennychTeraz należy uzupełnić wartości atrybutów, które obecnie są puste. Możesz wpisać je tam bezpośrednio, jednak najlepszym wyjściem jest wykorzystanie w tym celu zmiennych - podczas korzystania z makrokodu będzie można dopasować wartości atrybutów do aktualnych potrzeb. Jako pierwsza zostanie utworzona zmienna dla wartości atrybutu class. Aby utworzyć zmienną, kliknij w ikonę "Dodanie nowej zmiennej" w menu nad oknem edycji treści makrokodu.
Podobnie należy postąpić dla wartości atrybutu id. Jedyną różnica będzie wybór typu zmiennej - tym razem "Wartość typu tekst". Po utworzeniu zmiennej pojawi się ona na liście zmiennych. Aby ją wstawić do treści makrokodu, należy postawić kursor między cudzysłowami danej wartości i kliknąć ikonę "Wstawienie wybranej zmiennej". Przeniesienie atrybutów znacznika do blokówGdy atrybuty wraz ze zmiennymi są gotowe, można je przenieść do bloków. Aby przenieść treść do bloku, należy ją najpierw wyciąć i umieścić w schowku. Można to zrobić za pomocą menu kontekstowego (kliknij prawym przyciskiem myszy na zaznaczonym tekście), lub za pomocą standardowego skrótu Ctrl+X. Najlepiej wyciąć tekst wraz ze spacją umieszczoną przed nim - wtedy wstawiając blok zawsze będzie on oddzielony spacją od poprzedzającej go nazwy znacznika, bądź treści innego bloku. Następnie należy utworzyć nowy blok - za pomocą ikony "Dodanie nowego bloku". W oknie "Edycja bloku makrokodu" podaj nazwę bloku (np. "Atrybut CLASS", lub "Atrybut ID") i wkleić skopiowany tekst (za pomocą menu kontekstowego lub skrótu Ctrl+V). Po utworzeniu bloku należy wstawić jego wywołanie w miejsce wyciętego atrybutu. Aby wstawić blok w znaczniku umieść kursor w odpowiednim miejscu znacznika (tam skąd został wycięty tekst dla bloku) i kliknij ikonę "Wstawienie wybranego bloku". Po wstawieniu wywołań bloków do treści lewej części makrokodu, powinna ona mieć postać: Teraz możesz zamknąć okno za pomocą przycisku OK - makrokod jest gotowy!Makrokodu będzie można używać używając opcji:
|
Pokrewne tematy |