Zakładka "Języki programowania"

Zakładka "Języki programowania" zawiera zestaw definicji dla kilku języków programowania wspieranych przez Pająka. Włączysz ją za pomocą panelu po prawej lub skrótu klawiszowego CTRL+8, a także z menu pod przyciskiem pokazanym powyżej czy z menu głównego. Dostępne tutaj języki to:

Drzewko języków znacznikowych zdefiniowanych w plikach TDF
Drzewko języka PHP
Drzewko języka JavaScript
Drzewko języka VisualBasic Script
Drzewko języka ASP

Definicje języków programowania przedstawione są w postaci drzewka, które posiada odpowiednie kategorie związane albo z typem obiektu, którego metody i własności zawierają, albo z kategoriami (np. w PHP) tworzonymi w edytorze pliku definicyjnego.

Opisywana zakładka może być np. ściągawką. Nie łatwo bowiem spamiętać funkcje czy własności dla tych wszystkich języków programowania, które coraz szerzej wchodzą w technologie sieciowe. Dla wybieranych na drzewku elementów, w dolnej części zakładki wyświetlany jest obszar podpowiedzi udostępniający więcej informacji o wybranym elemencie. Na przykład dla window/location uzyskamy podpowiedź:

Nazwa: location
Opis: Adres URL zawartości wyświetlanej w oknie
Typ: Location
Obsługa: JavaScript >= 1.0

Jak widać informacje prezentowane w tym obszarze są dość przydatne.

Z tej zakładki możesz nie tylko korzystać jako ze ściągawki. Możesz również wstawiać wybrane elementy do dokumentu. Zrobisz to na dwa sposoby: za pomocą przycisku w lewej części zakładki "Języki programowania" lub po dwukliku na wybranym elemencie. Pająk przy tym ostrzeże jeśli będziesz chciał umieścić element w nieodpowiednim miejscu.

Jeśli wybierzesz widok języków znacznikowych, będziesz mógł z rozwijanego menu wybrać ten język, którego znaczniki, atrybuty i zdarzenia chciałbyś zobaczyć na drzewku.

Pokrewne tematy

Do góry