Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy cookies i podobnych m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania serwisów do potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je nasi reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji. W przeglądarce można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Więcej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, opuść tę stronę.

zależne pozycjonowanie DIVa

Forum dyskusyjne poświęcone zagadnieniom jezyka HTML i Flash oraz tworzeniu stron WWW.

Moderator: Grupa pościgowa ;-)

zależne pozycjonowanie DIVa

Postprzez emanresu » 24 grudnia 2004, o 11:36

czesc.
w jaki sposób można uzależnić pozcję jednego DIVa (spod) od długości drugiego (tresc)? Chciałbym żeby odbywało się to automatycznie.

#tresc{position:absolute;left:100;top:100;width:300;height:wys}
#spod{position:absolute;left:100;top:+wys;witdh:300;height:20}

Qmam, że trzeba odczytać wartość height z tresc i dodać ją do wartości top w spod. ALE JAK? :D

z góry dziękuję.
emanresu
Jeszcze się uczę
Jeszcze się uczę
 
Posty: 14
Dołączył(a): 24 grudnia 2004, o 11:11

Postprzez emanresu » 24 grudnia 2004, o 16:37

ok. rozwiązałem problem :) od czego są Święta w końcu.

dla zainteresowanych:

<script type="text/javascript" language="JavaScript">
function wysokosc()
{
tresc_dlugosc=document.all.tresc.offsetHeight;
spod_polozenie=tresc_dlugosc+120
document.all.spod.style.top=spod_polozenie;
}
</script>
<script>wysokosc();document.all.spod.style.top=spod_polozenie;</script>

gdzie:
tresc_dlugosc: wartosc Height warstwy o ID tresc odczytana po jej wypelnieniu
spod_polozenie: wartosc Top dla warstwy o ID spod, której polozenie jest zalezne od wysokosci warstwy tresc
120: trzeba dodac jakas wartosc o ile warstwa tresc nie zaczyna sie od poczatku strony

hmm jakos tak. nie znam sie na tyle wiec byc moze sa tu bledy

u mnie skrypciol dziala

pozdrawki!
emanresu
Jeszcze się uczę
Jeszcze się uczę
 
Posty: 14
Dołączył(a): 24 grudnia 2004, o 11:11

Postprzez DEXTER:) » 30 grudnia 2004, o 11:29

DEXTER:)
Mega GURU
Mega GURU
 
Posty: 1366
Dołączył(a): 14 lipca 2004, o 11:27

Postprzez emanresu » 31 grudnia 2004, o 10:44

Tak pomyslalem ze po co robic do kazdej strony szablon osobno. mozna zrobic jeden 'szkielet' np na warstwach, gdzie kazde z nich (jej rozmiar, pozycja na stronie) beda zalezne od siebie. w dodatku w warstwie 'tresc' siedzi sobie iframka, ktorej rozmiar tez jest zalezny od 'tresci'. po co? ;) nie wiem, dla zabawy i dla nauki! wersja superBeta mojej strony juz istnieje. teraz zabralem sie za tlumaczenie jej na inne przegladarki i ... ;D kolejne schody. trudnoscia jest xhtml w ktorym to wszystko robie ale to juz temat na osobny post. dzieki za zainteresowanie i pozdrowka.
emanresu
Jeszcze się uczę
Jeszcze się uczę
 
Posty: 14
Dołączył(a): 24 grudnia 2004, o 11:11

Postprzez DEXTER:) » 31 grudnia 2004, o 11:13

DEXTER:)
Mega GURU
Mega GURU
 
Posty: 1366
Dołączył(a): 14 lipca 2004, o 11:27

Postprzez emanresu » 31 grudnia 2004, o 12:57

Pomimo http://www.w3schools.com/xhtml/xhtml_reference.asp cos w tym musi byc ze z naglowkiem xhtml ne7 nie widzi warstw. widzi czy nie, jednak je wyswietla ;D problem tylko z dobraniem sie do nich za pomoca document.xyz

w takim razie czy jest mozliwosc zeby przegladarka wyswietlala tylko strony xhtml (w celach testowych), pomijajac inne? jak narazie widac, ze ne7 robi to wysmienicie :D:D ale w druga strone, nie wyswietla xhtml.

ponoc netscape powoli znika ze sceny przegladarek, wiec problem jakby automatycznie znika. ale... np w popularnym firefoxie stronka tyz nie dziala.

tak dlugo bede kombinowal az cos wykombinuje, jak to nastapi z checia podziele sie wynikami :) najlepszego w NR ;)

ps. ide pic, juz czas.... :D
emanresu
Jeszcze się uczę
Jeszcze się uczę
 
Posty: 14
Dołączył(a): 24 grudnia 2004, o 11:11

Postprzez DEXTER:) » 31 grudnia 2004, o 14:04

No bo warst nie ma w modelu DOM, dlatego nie możesz się odwołać.
Netscape może i znika, ale Mozilla (zbudowana na Netscape) niedługo (daj Boże) będzie miała z 40% rynku.
Nie zabardzo rozumiem o co Ci chodzi w 2 akapicie :/
DEXTER:)
Mega GURU
Mega GURU
 
Posty: 1366
Dołączył(a): 14 lipca 2004, o 11:27

Postprzez emanresu » 31 grudnia 2004, o 14:53

emanresu
Jeszcze się uczę
Jeszcze się uczę
 
Posty: 14
Dołączył(a): 24 grudnia 2004, o 11:11

Postprzez lockoom » 31 grudnia 2004, o 16:28

Co za bzdury!!!
Warstwy są i będą w modelu DOM. Przecież po to powstał w ogóle DOM :), żeby można było dynamcznie ingerować w strukturę dokumentu. Nie ma natomiast przestarzałego znacznika <layer>, który odpowiadał za warstwy w Netscape 4.
W nowoczesnych przeglądarkach (IE 5+, Opera 6+, Mozilla/Netscape6+/Firefox) każdy element (znacznik) jest warstwą. Prawidłowymi, zgodnymi ze standardem W3C DOM, metodami dostępu do warstw są:
getElementById('id_elementu')
getElementsByTagName('znacznik')
Działają one w przegladarkach IE5.5+, Opera 5+, Mozilla (i bazujące na niej Firefox, Netscape 6+, inne).
Odwołanie w stylu document.all.warstwa, document.warstwa albo po prostu warstwa są wymysłami Microsoftu, ale ze wzgledu na popularność dostępne również w Operze i z tego co pamiętam w Firefox 1.0. Powinny być jednak unikane.

@emanresu: xhtml jak najbardziej pozwala na manipulację warstwami. Tak jak napisalem w innym wątku - podaj przykładową stronę to popatrzymy gdzie tkwi błąd.
lockoom
Super spec!
Super spec!
 
Posty: 999
Dołączył(a): 30 września 2002, o 19:46

Postprzez DEXTER:) » 1 stycznia 2005, o 19:16

Ups :oops: , ja do tej pory kojarzyłem werstywy tylko ze znacznikiem <layer>, i nie myślałem o nich w tych kategorich. Za błąd przepraszam :(
DEXTER:)
Mega GURU
Mega GURU
 
Posty: 1366
Dołączył(a): 14 lipca 2004, o 11:27

Postprzez emanresu » 1 stycznia 2005, o 23:25

przyczyna tkwi w konfiguracji mojego apachea zdaje sie, bo na republice na przyklad, wszystko jest ok (ie, opera, netscape7 i firefox).

takze kod jest ok - na szczescie :)

Ponizej jest fragment. tlo zostaje wycentrowane do strony, a banner do tla.
http://www.mudlike.republika.pl/aqq/index.html

jak widac kod dla opery i explorera jest taki sam jak do netscape 7 i firefoxa.

dzieki jeszcze raz za zainteresowanie.

pozdrowka!
emanresu
Jeszcze się uczę
Jeszcze się uczę
 
Posty: 14
Dołączył(a): 24 grudnia 2004, o 11:11


Powrót do HTML i tworzenie stron WWW

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

cron