Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy cookies i podobnych m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania serwisów do potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je nasi reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji. W przeglądarce można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Więcej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, opuść tę stronę.

Problem ze stworzeniem serwisu - dotyczy kursu html załączon

Jeśli jesteś bardzo początkujący i nie wiesz prawie nic na temat tworzenia stron czy też innej tematyki, a chciałbyś zadać pytanie, prosimy, zrób to na tym forum.

Moderator: Grupa pościgowa ;-)

Problem ze stworzeniem serwisu - dotyczy kursu html załączon

Postprzez ewmario » 15 maja 2005, o 08:21

Serdecznie witam i pozdrawiam.
Choć PC mam już kilka ładnych lat to dopiero teraz zebrałem się do stworzenia swojego serisu. Nie znam, a raczej nie znałem html, ale postanowiłem coś spłodzić. Jestem człowiekiem dociekliwym i sam byłem w szoku gdy się zorientowałem jakie to proste. Załapałem go na podstawie kursu html dołączonego do Pajączka... uwaga! z 1997r. Znalazłem go na jakimś krążku starego Entera czy coś takiego. Niestety okazało się że łatwiej mi się pisze strony w notatniku (nie windows, zewnętrznym) niż w Pjączku. Ale pomijając ten fakt natknąłem się na dwa problemy. W ciągu dwu dni stworzyłem całkiem ciekawą szatę graficzną i treściową serwisu. Mam już (gotowe) stronę startową, spis treści i o mnie. Poza tym naszykowanych dwanaście gotowych szkieletów stron tematycznych. Witrynę przewiduję na cztero poziomową. I tu schody. Po pierwsze jakim poleceniem zmusić tło strony

<BODY BACKGROUND="plik.gif">

aby stało w miejscu a nie jeździło razem z zawartością.

Po drugie - jak pozbyć się ramek? Stworzenie i pozycjonowanie oraz cała reszta konfiguracji okazało się pestką. Chcę, zaby trzy strony (dwie na poziomie drugim i jedna na trzecim) mojego serwisu zawierały podział pionowy na dwie ramki. Lewe zawierają spisy i... odnośniki do stron początkowej i spisu ogólnego a do prawych ładowane są stronki tematyczne.
Problem w tm, że po kliknięciu powrotu do str. głównej lub ogólnego spisu są one ładowane do lewej ramki... Co z tym zrobić? Jak spowodować, żeby przeglądarka zlikwidowała te ramki?

Jeszcze jedno pytanie organizacyjne. Czy zapis (wzięty z tego kursu z 97r.)

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 3.2//EN">

jest jeszcze aktualny?

Jeśli to możliwe to proszę o pomoc.

początkujący Mario z Łodzi
ewmario
Zanim zapytam poszukam odpowiedzi
Zanim zapytam poszukam odpowiedzi
 
Posty: 4
Dołączył(a): 15 maja 2005, o 08:17

Problem ze stworzeniem serwisu - dotyczy kursu html załączon

Postprzez Emil0076 » 15 maja 2005, o 09:41

O jejku... html 3.2 - kiedy to było... Trochę ten język stary, radziłbym poczytać o xhtml. Tutaj masz o ramkach http://www.creamsoft.com/pajaczek/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=3404&highlight=ramki, chyba że ci chodziło o wyświtlenie na całej stronie to o ile pamiętam należy użyć target="self".
Co do tła to w <BODY BACKGROUND="plik.gif"> daj bgproperties="fixed"
Emil0076
Jestem tu już dłuższą chwilę
Jestem tu już dłuższą chwilę
 
Posty: 148
Dołączył(a): 12 grudnia 2004, o 16:26

Dzięki

Postprzez ewmario » 15 maja 2005, o 09:58

Dziękuję. A do xhtml'a napoewno zajrzę. Przypominam jednak, że xtml'a znam dokładnie trzeci dzień i narazie zabazuję nad nim. Jak już będę miał go obtrzaskanego to pójdę wyżej. A co do przyszłości to w pierwszej kolejności sprawdzę, czy będę w stanie na tyle zainteresować kogokolwiek swoimi wypocinami aby opłacało się kontynuować naukę tych języków... pozdro!
ewmario
Zanim zapytam poszukam odpowiedzi
Zanim zapytam poszukam odpowiedzi
 
Posty: 4
Dołączył(a): 15 maja 2005, o 08:17

Dzięki

Postprzez ewmario » 15 maja 2005, o 09:59

Sorka. Błąd. HTML'a znam dopiero trzy dni...
ewmario
Zanim zapytam poszukam odpowiedzi
Zanim zapytam poszukam odpowiedzi
 
Posty: 4
Dołączył(a): 15 maja 2005, o 08:17

Postprzez ewmario » 15 maja 2005, o 10:20

Powróciłem jeszcze na moment aby wyjaśnić problem innym, którzy ewentualnie korzystaliby jeszcze z tego "rachitycznego" języka...
Mianowicie, na podstawie porady dotarłem do rozwiżania:

1- aby dokument z odsyłacza został załadowany na pełnym ekranie a nie do ramki w której anajdował się odsyłacz należy dopisać <target="_top"> (bardzo ważny jest ten myślnik przed top) <_self> jest ustawieniem domyślnym i on właśnie powoduje ładowanie do tej ramki...

Jedno pytanie...
Kiedy zablokowałem tło dokumentu uzyskałem skokowe przewijanie zawartości. Czy nie można tego jakoś "upłynnić"...? Zależy mi na stojącym tle.
ewmario
Zanim zapytam poszukam odpowiedzi
Zanim zapytam poszukam odpowiedzi
 
Posty: 4
Dołączył(a): 15 maja 2005, o 08:17

Postprzez d_rex » 15 maja 2005, o 11:01

Hmmm... Według mnie Popełniasz bład siedząc w html 3.2...
Porzuć ten staroć, a zainteresuj się najnowszymi rozwiązaniami, a przekonasz się, że tworzenie stron jest dużo łatwiejsze.

Co do skokowego przewijania strony, to chyba zależy od przeglądarki- najczęściej mi sie tak działo w Internet Eksplorerze. W Operze i innych nie spotkałem tego problemu.

PS. Tak z ciekawości spytam- jakie masz przeglądarki zainstalowane na komputerze? ;)
d_rex
Znawca tematu
Znawca tematu
 
Posty: 228
Dołączył(a): 8 grudnia 2004, o 21:05

Postprzez Tyhagara » 15 maja 2005, o 15:04

ewmario fajnie że HTML jest tak prosty i trzaskasz wszystko w 3 dni.
Jeśli chcesz konstruktywnych rad to polecam byś wstawił adres swojej strony (nawet jeśli nie jest ukończona) na forum do działu Nowe Strony do Oceny, podejrzewam, że w tedy zostaniesz sprowadzony na ziemie i okaże się że to wszystko nie jest takie proste jak się wydawało.
Tyhagara
Znawca tematu
Znawca tematu
 
Posty: 347
Dołączył(a): 1 września 2004, o 23:09

Postprzez d_rex » 15 maja 2005, o 15:14

d_rex
Znawca tematu
Znawca tematu
 
Posty: 228
Dołączył(a): 8 grudnia 2004, o 21:05

Postprzez Tyhagara » 15 maja 2005, o 16:40

Tyhagara
Znawca tematu
Znawca tematu
 
Posty: 347
Dołączył(a): 1 września 2004, o 23:09


Powrót do Dla bardzo początkujących

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

cron