Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy cookies i podobnych m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania serwisów do potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je nasi reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji. W przeglądarce można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Więcej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, opuść tę stronę.

polskie znaki w nazwach plików

Forum dyskusyjne poświęcone zagadnieniom związanym z tworzeniem serwisów z wykorzystaniem zaawansowanych technologii takich jak PHP, Perl, mySQL, ASP, CGI, XML, itp.

Moderator: Grupa pościgowa ;-)

polskie znaki w nazwach plików

Postprzez PawelNo » 4 listopada 2005, o 10:44

Witam,

Mam problem z rozpoznawaniem kodowania polskich (czyli innych niż ASCII<127) znaków w nazwach plików.

Przykład:
Wgrywam ftp plik (np. śćńżź.zip) na serwer i skryptem php chcę go wyświetlić na stronie (nie zawartość tylko nazwę).

Kłopot polega na tym że może nastąpić dynamiczna zmiana kodowania wyświetlanej strony (np. z iso-8859-2 na utf8) to jedno,
a drugie to system operacyjny na którym działa strona, nie wiem jaki jest system kodowania znaków w nazwach plików w windowsach, unix'ie, linux'ie i mac os, przypuszczam że w każdym jest inny tylko jaki ... ?

Chyba że php wczytuje do zmiennej nazwy w jednym określonym systemie i już, to by mi załatwiło problem.


pozdrawiam,
Pawel
PawelNo
Użytkownik forum
Użytkownik forum
 
Posty: 75
Dołączył(a): 22 listopada 2004, o 09:11

polskie znaki w nazwach plików

Postprzez Reinmar » 4 listopada 2005, o 16:37

Reinmar
Jestem tu już dłuższą chwilę
Jestem tu już dłuższą chwilę
 
Posty: 157
Dołączył(a): 6 września 2005, o 18:17

Postprzez PawelNo » 5 listopada 2005, o 13:58

Właśnie problem w tym że w zmiennej jest co innego niż się wyświetla na stronie.
To znaczy: plik ma nazwę "Ć.zip" a wyświetla się jakiś kwadracik i "zip", ale jak podejżę źródło to jest Ć.zip a kodowanie jest ustawione na utf8.
Co więcej, ja nic nie robię z tą zmienną, po wypełnieniu funkcją php tylko ją wyświetlam ?!!

Pawel
PawelNo
Użytkownik forum
Użytkownik forum
 
Posty: 75
Dołączył(a): 22 listopada 2004, o 09:11

Postprzez Reinmar » 5 listopada 2005, o 22:12

Jest taka funkcje - urldecode() i urlencode(). Powodują zakodowanie i odkodowanie adresu url. Użyj i będzie działać.
Reinmar
Jestem tu już dłuższą chwilę
Jestem tu już dłuższą chwilę
 
Posty: 157
Dołączył(a): 6 września 2005, o 18:17

Postprzez PawelNo » 6 listopada 2005, o 20:12

Właśnie próbowałem :(, niestety nic.
W utf8 wyświetla się coś takiego "%C6.zip" zamiast "Ć.zip".

Paweł
PawelNo
Użytkownik forum
Użytkownik forum
 
Posty: 75
Dołączył(a): 22 listopada 2004, o 09:11


Powrót do PHP, Perl, SQL, CGI, XML...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

cron